Anonim ortaklıklarda şirket içi uyuşmazlıkların milletlerarası tahkime elverişliliği
Eligibility for international arbitration of internal disputes of companies in incorporated company
  1. Tez No: 758496
  2. Yazar: MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECAT AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Globalleşen dünyada ticaretin gittikçe milletlerarası boyut kazanması, milletlerarası ticaret alanındaki uyuşmazlıkların artmasını beraberinde getirmiştir. Tarafların devlet yargılamaları dışında alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi arayışları, milletlerarası tahkim kurumuna olan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır. Bu kapsamda anonim ortaklıklardaki şirket içi uyuşmazlıkların da milletler arası tahkimde görülmeye elverişli olup olmayacağı sorusu doktrinde birtakım tartışmalara yol açmıştır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı, anonim ortaklıklardaki şirket içi uyuşmazlıklardan hangilerinin, ne gibi şartlar altında milletler arası tahkimde çözülmeye elverişli olduğunu incelemektir. Bu çalışma doktrindeki tartışmalar, Yargıtay kararları ve mukayeseli hukuk ışığında yapılmıştır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde anonim ortaklıklar genel olarak anlatılmış ve anonim ortaklıktaki şirket içi uyuşmazlıkların neler olduğu derinlemesine incelenmiştir. İkinci bölümde genel olarak tahkimin ne olduğu anlatılarak milletler arası tahkim müessesi incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bir ve ikinci bölümün sentezi olarak şirket içi uyuşmazlıkların hangi şartlar altında milletlerarası tahkime elverişli olduğu doktrindeki tartışmalarla beraber detaylıca anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler Anonim Ortaklık, Şirket İçi Uyuşmazlık, Milletlerarası Tahkim, Tahkim, Pay Senetleri, Sözleşmeler
Özet (Çeviri)
The increasing international trade in the globalizing world has brought an increase in disputes in the field of international trade. The search for alternative dispute resolution methods other than state proceedings, increases the interest in the international arbitration institution day by day. In this context, the question of whether in-company disputes in joint stock companies will also be suitable for international arbitration has led to some debates in the doctrine. The purpose of this study, which was prepared as a master's thesis, was to examine which of the intra-company disputes in joint stock companies are suitable for resolution in international arbitration and under what conditions they are suitable. This study was carried out in the light of discussions in the doctrine, Supreme Court of Appeal's decisions, and the comparative law. This study consists of three main parts. In the first part, joint stock companies are explained and in-company conflicts in joint stock companies are addressed. In the second part, arbitration and its historical background, and the institution of international arbitration are examined. In the last part, as a synthesis of the first and second parts, the conditions under which internal disputes are suitable for international arbitration are explained in detail, together with the discussions in the doctrine. Key Words Joint Stock Company, Internal Dispute, International Arbitration, Arbitration, Shares, Contracts