Üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi ve diğer fakülte öğrencilerinin beslenme bilgilerinin ve alışkanlıklarının, fiziksel aktivitelerinin, uyku kalitelerinin antropometrik ölçümleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of nutritional knowledges and status, physi̇cal activities, sleep qualities of health sciences faculty and other faculty students at a university about anthropometric measurements
- Tez No: 799601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı, üniversitenin farklı bilim dallarında eğitim gören öğrencilerin beslenme bilgileri ve alışkanlıkları, fiziksel aktiviteleri, uyku kaliteleri ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesidir. Örneklem grubu, İstanbul'da bulunan bir üniversitede 21-23 yaş aralığı (%45,7) çoğunlukta olup, Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden 56 kadın ve 3 erkek, diğer fakültelerden 228 kadın ve 111 erkek olmak üzere toplam 284 kadın (%71,4) ve 114 erkek (%28,6) katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada tanımlayıcı özellikler, antropometrik ölçümler, genel sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, Fiziksel Aktivite Ölçeği-2, Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) sorularını içeren anket katılımcılar tarafından gönüllü olarak cevaplandırılıp SPSS Statistics 22.0 programı ile analiz edildi. Bulgulara göre; Sağlık Bilimleri Fakültesi'ndeki öğrencilerin %6,8'i (n=4) zayıf, %72,9'u (n=43) normal kilolu, %20,3'ü (n=12) hafif kilolu; diğer fakülte öğrencilerinin ise %7,4'ü (n=25) zayıf, %66,1'I (n=224) normal kilolu, %23,9'u (n=81) hafif kilolu ve %2,6'sı (n=9) obez olarak belirlendi. Diğer fakülte öğrencilerinde 2 ana öğün tüketenlerin beden kütle indeksleri (BKİ) 18,5-24,5 aralığında olanların oranı; %71,5 iken, 25,0-29,9 aralığında olanların oranı; %17,4 bulunup, 3 ana öğün tüketenlerde bu oran sırasıyla %61,2 ve %29 idi. Öğün sayısı arttıkça BKİ' lerde artış görüldü. Metabolik eşdeğeri (MET) sınıflaması değerlendirildiğinde; diğer fakültelerde okuyanlarda in aktif olanların %14,6'sının 18,5'in altında BKİ'leri olduğu ve %7,3'ünün ise 25,0-29,9 arasında BKİ değerlerine sahip oldukları, çok aktif olanların %7,3'ünün BKİ' lerinin 18,5'in altında ve %22'sinin 25,0-29,9 aralığında olduğu belirlendi. YETBİD ölçeğine göre Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin çok iyi ve iyi seviyesinde olanlar (%61), diğer fakülte öğrencilerinin ise kötü ve orta seviyesinden olanların çoğunluğunun (%43,4) 18,5-24,9 BKİ aralığında olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the nutritional knowledge and habits, physical activities, sleep quality and anthropometric measurements of the students studying in different science of the university. The sample group consists of participants that majority between the ages of 21-23 (45.7%) at a university in Istanbul, 56 women and 3 men from the Faculty of Health Sciences, 228 women and 111 men from other faculties total of 284 female (71.4%) and 114 male (28.6%). In the study, the survey question including descriptive features, anthropometric measurements, general health status, nutrition habits, frequency of food consumption, Physical Activity Scale-2, Nutrition Knowledge Level for Adults (YETBID) scale and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were answered voluntarily by the participants and it was analyzed with the SPSS Statistics 22.0 program. According to the findings; it was determined as 6.8% (n=4) were underweight, 72.9% (n=43) were normal weight, 20.3% (n=12) were slightly overweight of the students in the Faculty of Health Sciences; 7.4% (n=25) were underweight, 66.1% (n=224) were normal weight, 23.9% (n=81) were slightly overweight and 2.6% were obese of the other faculty students. In the students from other faculties who consume 2 main meals with BMIs in the range of 18.5-24.5; While it is 71.5%, the rate of those who are in the range of 25.0-29.9%; 17.4% found, this rate was respectiveely 61.2% and 29% in those who consumed 3 main meals. As the number of meals increased, BMIs increased. When the MET classification is evaluated; among those studying at other faculties, 14.6% of the active ones had a BMI below 18.5% and 7.3% of them had BMI values between 25.0-29.9%, 7.3% of the very active ones were determined below 18.5 and 22% of them were in the range of 25.0-29.9. According to the YETBİD scale, it was determined in the range of 18.5-24.9 BMI that the students studying at the Faculty of Health Sciences were in the very good and good level (61%) and the majority (43.4%) of the students from other faculties who were at the bad and middle level.