Perceived of authenticity and purchase intention of Turkish food origin özgünlük algısı ve türk yemeği menşeli satın alma niyeti
- Tez No: 799608
- Danışmanlar: DR. SEAN BEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bournemouth University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, orijinallik algısını ve bunun müşterilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini araştırıyor: Londra'da (İngiltere) bulunan İngiliz tüketicilere dayanan çalışmadır. Literatürde vurgulandığı gibi özgünlük, satın alma niyetini ve müşteri memnuniyetini yönlendirmede kritik bir faktördür. Bu anlamda, gıda isimleri, gıda menşei hikayeleri ve gıda içeriklerinin müşterinin otantiklik algısı ve satın alma niyetinde bir rolü olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu araştırma, bir anket kullanarak keşif çalışması yapmak için nicel araştırma yöntemlerini uygular. Araştırmanın bulgusu, yabancı içeriklerin çok önemli olmadığını ve gıda içeriklerinin katılımcıların özgünlük algısını artırmada önemli bir rol oynamadığını göstermektedir. Katılımcıların içindekilerin ne olduğunu bilmemesi, yemeği daha otantik yapmaz. Benzer şekilde, bu katılımcılar için yiyecek adı önemli değildir. Bu bağlamda, katılımcıların özgünlük algısı ve satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Yemek hikayeleri, katılımcıların özgünlük algısını sağlamak için önemli unsurlardır. Diğer bir deyişle, katılımcılar yemek hikayeleriyle ilgilenmektedir. Yemekle ilgili hikayeler, özgünlük algısını artırır. Ayrıca, bu çalışmada kullanılan araştırma örnekleminin etnik yiyeceklere açık olma olasılığı daha yüksektir ve etnik yemekleri denemekten keyif alırlar. Bunlar, katılımcıların özgünlük algılarına ve satın alma niyetine katkıda bulunan çok önemli unsurlardır. Araştırmanın sonuçları, etnik yemek restoranı yönetiminin, tüketicilerin özgünlük algılarını ve satın alma niyetini artırmak için, benzersiz yiyecek adları ve yemeğin menşei hakkında hikayeler içeren bir menü geliştirmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the perception of authenticity and its effect on the customers' intention to buy: the study of British consumers based in London (UK). As emphasized in the literature, authenticity is a critical factor in driving purchase intention and customer satisfaction. In this sense, names of food, stories about food origin, and ingredients of food are investigated to determine if they have a role in customers' perception of authenticity and their purchase intention. This research applies quantitative research methods to do an exploratory study, using a self-completed questionnaire. The finding of the research shows that unfamiliar ingredients are not very important, and ingredients of food do not play a significant role in increasing participants' perception of authenticity. If participants do not know what the ingredients are, that does not make food more authentic. Similarly, the food name is not substantial for those participants. In this regard, it does not have a significant influence on participants' perception of authenticity and buying intention. Food stories are significant elements for ensuring participants' perception of authenticity. In other words, participants are interested in food stories. Stories about food increase their perception of authenticity. Furthermore, the research sample used in this study is more likely to be open towards ethnic food, and they enjoy trying ethnic food. These are the crucial elements contributing to participants' perceptions of authenticity and intention to buy. The results of the research suggest that the management of the ethnic food restaurant should develop a menu with unique food names and stories about the origin of the dish in order to increase consumers' perceptions of authenticity and intention to buy.