Bipolar tanılı bireylerde aleksitiminin işlevsellik ve algılanan sosyal desteğe etkisi
The effect of alexithymia on functionality and perceived social support in individuals with bipolar disorder
- Tez No: 799607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME BAYRI BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma bipolar tanılı bireylerde aleksitiminin işlevsellik ve algılanan sosyal desteğe etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışmada örneklem seçimine gidilmeyerek Bipolar Bozukluk tanılı manik epizoddaki çalışma kriterlerini karşılayan 267 hasta oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBADSÖ) kullanarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve Independent Sample T testi, One Way Anova testi, Kruskall Wallis testi, Ki-Kare testi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %63,67'si kadın, %65,17'si bekar, yaş ortalamaları ise 37,79±11,50'dir. Katılımcıların %58,8'i sigara, alkol ve maddeden en az birini kullanmakta; %75,28'i düzenli ilaç kullanmaktadır. Ölçeklerden aldıkları toplam puan ortalamaları TAÖ-20 22±12,48; ÇBADSÖ 58,73±17,35; BBİÖ 109,93±17,96'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of alexithymia on functionality and perceived social support in individuals with bipolar diagnosis. Materials and Method: In this descriptive study, 267 patients with Bipolar Disorder who met the study criteria in a manic episode were formed without sampling. Data were collected by face-to-face interview method using Personal Information Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Functioning Scale in Bipolar Disorder (BDIS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). Data were analyzed using SPSS program and Independent Sample T test, One Way Anova test, Kruskall Wallis test, Chi-Square test and Pearson correlation analysis were used. Results: 63.67% of the participants were women, 65.17% were single, and their mean point of age was 37.79±11.50. 58.8% of the participants use at least one of cigarettes, alcohol and substances; 75.28% of them use medication in a regular base. The mean total score obtained from the scales was TAS-20 22±12.48; CBASS 58.73±17.35; BMI is 109.93±17.96.