Sistemik retinoik asit kullanımının dişeti antimikrobiyal savunma mekanizmaları üzerine etkisi
The effect of systemic retinoic acid use on periodontal antimicrobial defense mechanism
- Tez No: 799619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Retinoik asit, A vitamininin aktif bir türevidir ve insan hücrelerinin farklılaşmasını, çoğalmasını ve antimikrobiyal peptit ekspresyon profillerini düzenlemektedir. Bu çalışmanın amacı, sistemik retinoik asit kullanımının insan β-defensin (hBD)-1, hBD-2 ve hBD-3'ün serum, tükürük ve dişeti dokusu düzeylerine etkisini analiz etmektir. Bu çalışmaya toplam 69 katılımcı (34 sistemik retinoik asit kullanıcısı ve 35 sağlıklı kontrol) dahil edilmiştir. Plak indeksi (Pİ), sondlanan cep derinliği (SCD) ve sondalamada kanama indeksi (SKİ) ölçülmüştür. Tükürük ve serum hBD-1, hBD-2 ve hBD-3 seviyeleri, ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Dişeti hBD-1, hBD-2 ve hBD-3 seviyeleri immünohistokimya ile belirlenmiştir. hBD-1, hBD-2 ve hBD-3'ün düzeltilmiş karşılaştırmalarında tek değişkenli genel doğrusal model kullanılmıştır. P< 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Sistemik retinoik asit kullanıcılarında, kontrollere kıyasla hBD-2'nin tükürük seviyesinde azalma (p=0.042) saptanırken, hBD-1 veya hBD-3 seviyesinde fark saptanmadı. Retinoik asit ve kontrol grupları arasında düzeltilmiş (%SKİ) tükürük hBD-2 konsantrasyonlarında anlamlı bir fark bulundu (p=0.031). İki çalışma grubu arasında hBD-1, hBD-2 veya hBD-3'ün serum veya doku seviyelerinde fark gözlenmedi. Sistemik retinoik asit kullanımı, dişeti iltihabından bağımsız olarak baskılanmış tükürük hBD-2 seviyeleri ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Retinoic acid is an active derivative of vitamin A and regulates the differentiation, proliferation and antimicrobial peptide expression profiles of human cells. The aim of the present study was to analyze the effect of systemic retinoic acid use on serum, saliva and gingival tissue levels of human β-defensin (hBD)-1, hBD-2, and hBD-3. A total of sixty-nine participants (34 systemic retinoic acid users and 35 healthy controls) were enrolled in this study. Plaque index (PI), probing pocket depth (PPD), bleeding on probing (BOP) and body mass index (BMI) were measured. Saliva and serum hBD-1, hBD-2 and hBD-3 levels were quantified by enzyme-linked immunosorbent assay. Gingival tissue hBD-1, hBD-2 and hBD-3 levels were determined by immunohistochemistry. Univariate general linear model was used in adjusted comparisons of hBD1, hBD-2 and hBD-3. A p value of < 0.05 was considered statistically significant. Reduced salivary levels of hBD-2 (p=0.042), but not hBD-1 or hBD-3, were detected in systemic retinoic acid users compared to non-user controls. There was a significant difference in the adjusted (BOP%) salivary hBD-2 concentrations between retinoic acid and control groups (p=0.031). No difference was observed in serum or tissue levels of hBD-1, hBD-2, or hBD-3 between two study groups. Systemic retinoic acid use associates with suppressed salivary hBD-2 levels, which is independent of the gingival inflammation.