Sistemik retinoik asit kullanımının dişeti ile ilişkili T hücre farklılaşması üzerine etkisi
Effect of systemic retinoic acid use on periodontium-related T cell differantiation
- Tez No: 971888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sistemik retinoik asit kullanımının periodontal durum, tükürük akış hızı (TAH) ve tükürük ile serumda bulunan interlökin (IL)-1β, IL-8 ve monosit kemotaktik protein (MCP)-1 düzeyleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışmaya toplamda 24 hasta (13 kadın ve 11 erkek, yaş aralığı: 18-30 yıl) dahil edilmiştir. Retinoik asidin zamana bağlı etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek amacıyla serum ve tükürük örnekleri alınmış, TAH kayıtları yapılmış ve periodontal muayeneler (Plak indeksi (Pİ%), sondlamada kanama indeksi (SKİ%), sondlanan cep derinliği (SCD), diş eti çekilmesi (DÇ) ve klinik ataçman seviyesi (KAS)) 4 farklı zaman aralığında ölçülmüştür: tedavi öncesi (T0), tedavi sırasında (altı hafta (T1) ve beş ay (T2)), ve tedavi tamamlandıktan 2 ay sonra (T3). Tükürük ve serum IL-1β, IL-8 ve MCP-1 düzeyleri, çoklu immünassay kitleri kullanılarak Luminex yöntemi ile ölçülmüştür. Dört ziyaret boyunca tükürük ve serum IL-1β, IL-8 ve MCP-1 düzeyleri ile periodontal parametreleri karşılaştırmak için Friedman testi uygulanmıştır. P değeri <0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Retinoik asit tedavisi sırasında SKİ%'de artış (p<0.05) ve TAH'da azalma (p=0.001) gözlemlenmiştir. Her iki parametre de tedavi tamamlandıktan sonra tedavi öncesi değerlerine dönmüştür (p<0.001). Tedavi süresince serum IL-8 ve MCP-1 düzeylerinde azalma (p<0.05) gözlemlenirken, serum IL-1β düzeylerinde anlamlı bir değişiklik bulunmamıştır. Tükürük sitokin düzeylerinde ise anlamlı bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Sonuçlarımıza göre, sistemik retinoik asit kullanımı artan diş eti iltihabı, azalan tükürük akışı ve baskılanmış sistemik immun yanıt ile ilişkilidir. Bu bulgular, sistemik retinoik asit kullanımının diş eti iltihabının gelişimi ve ilerlemesiyle bağlantılı olabileceğini ve özellikle periodontitise yatkın bireyler için özel bir risk oluşturabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to analyse the effects of systemic retinoic acid use on periodontal status, salivary flow rate (SFR), and salivary and serum levels of interleukin (IL)-1β, IL-8 and monocyte chemoattractant protein (MCP)-1. A total of 24 patients (13 females and 11 males, age range of 18-30 years) were enrolled in this study. To thoroughly evaluate the time-dependent effects of retinoic acid, serum and saliva sampling, SFR recordings and periodontal examination (Plaque index (PI%), bleeding on probing (BoP%), probing pocket depth (PPD), gingival recession (GR) and clinical attachment level (CAL)) were measured at 4 different time intervals: before (T0), during (six weeks (T1) and five months (T2) into) and 2 months after the completion of (T3) retinoic acid treatment. Saliva and serum IL-1β, IL-8 and MCP-1 levels were measured with Luminex assay using multiplex immunoassay kits. A Friedman test was carried out to compare salivary and serum IL-1β, IL-8 and MCP-1 levels and periodontal parameters for four visit. P values of <0.05 was considered statistically significant. BoP% elevated (p<0.05) and SFR decreased (p=0.001) during retinoic acid treatment. Both parameters returned to pre-treatment values after the completion of therapy (p<0.001). Serum IL-8 and MCP-1 levels decreased during treatment (p<0.05), whereas serum IL-1β levels showed no significant variation. No significant changes were observed in salivary cytokine levels. According to our results, systemic retinoic acid use is related to increased gingival inflammation, decreased salivary flow, and supressed systemic immune response. These findings propose that systemic retinoic acid use can be related to development and progression of gingival inflammation and create a spesific risk especially in individuals who are prone to develop periodontitis.