Orta ve şiddetli ülseratif kolitte anti-TNF ve anti-integrin tedavinin etkinliği
Effectiveness of anti-TNF and anti integrin agents in patients with ulcerative colitis
- Tez No: 799618
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI CIFCIBASI ORMECI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve amaç: Ülseratif kolit kolon ve rektum mukozasının idiopatik kronik inflamatuar hastalığıdır. Nötrofil aracılı inflamasyon ile karekterizedir ve remisyon ve relapslar ile seyreder. Çalışmalarda nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve platelet lenfosit oranının (PLO) hastalığın endoskopik ve klinik ciddiyeti ve tedavi yanıtszlığı ile korele olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada anti-TNF ve anti-integrin tedavi alan şiddetli ve orta şiddetli ÜK hastalarında tedavi yanıtı ve direncini predikte eden faktörleri göstermek amaçlanmıştır. Hastalığın erken döneminde hesaplanan NLO ve PLO'nun endoskopik yanıtsızlık ve kolektomi ile ilişkili olduğu öngörülmüştür. Hastalar ve yöntem: Çalışma grubu, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Gastroenteroloji kliniğinde izlenen 50 Ülseratif Kolit tanılı hastadan oluşmaktadır. Hastaların demografik özellikleri, tanı yaşı, tanı anındaki prezentasyon şekli, takip süresi, biyolojik ajan ile beraber aldıkları tedavi, ekstraintestinal tutulum olup olmadığı, hastalık şiddeti, endoskopik bulguları, laboratuar bulguları (lökosit sayısı, lenfosit sayısı, hemoglobin, trombosit sayısı, CRP,ESR, AST, ALT, ALP, GGT, albümin), steroit yanıtları, anti-TNF veya anti-integrin tedavi ile beraber başlanan 5-ASA, steroid, azatioprin veya metotreksat gibi immunmodulatuar ilaçlar, biyolojik ajan değişimleri ve endikasyonları güncel endoskopik bulguları ve son tedavileri poliklinik dosyalarındaki bilgilerden yararlanılarak kaydedildi. Bulgular: Olguların %44'ü (n=22) kadın, %56'sı (n=28) erkektir. Ortalama yaş 33.5±10.1 yıl, ortalama tanı yaşı ortalama 35,50±13,48 yaş olarak saptanmıştır. Tedavi yanıtsızlığına göre olguların CRP, ESR, WBC, nötrofil, lenfosit, NLR, PLT, PLT/Nötrofil, PLT/lenfosit, Hgb, AST, ALP, GGT ve ALB ölçümleri, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Ulcerative Colitis is an idiopathic chronic inflammatory disease of the colon and rectum characterized by neutrophil-mediated inflammation and progresses with remissions and relapses. The previous studies suggested that the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) correlated with patients' endoscopic and clinical severity and treatment response. It was predicted that NLR and PLR calculated in the early course of the disease were associated with endoscopic unresponsiveness and colectomy.. Patients and method: The study group consists of 50 patients diagnosed with Ulcerative Colitis followed in the Department of Internal Medicine, Department of Gastroenterology, Istanbul Medical Faculty. Demographic characteristics of patients, age at diagnosis, presentation type at the time of diagnosis, follow-up period, treatment with biological agents, presence of extraintestinal involvement, disease effects, endoscopic components, laboratory elements (leukocyte count, lymphocyte count, hemoglobin, platelet count, CRP, ESR), AST, ALT, ALP, GGT, albumin), steroid responses, immunomodulatory drugs such as 5-ASA, steroid, azathioprine or methotrexate initiated together with anti-TNF or anti-integrin therapy, agent changes and indications, current endoscopic findings and final treatments by using the information in the outpatient files Results: 44% (n=22) of the cases were female, and 56% (n=28) were male. The mean age can be 33.5±10.1 years, and the mean age at diagnosis is 35.50±13.48. The CRP, ESR, WBC, neutrophil, lymphocyte, NLR, PLT, PLT/Neutrophil, PLT/lymphocyte, Hgb, AST, ALP, GGT, and ALB measurements of the cases do not show a report as sent (p>0.05).