Sekonder ve genetik FSGS tanılı hastalarda etyoloji, klinik ve laboratuvar bulgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of etiology, clinical and laboratory findings in patients diagnosed with secondary and genetic FSGS
- Tez No: 799634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve amaç: Fokal segmental glomerüloskleroz (FSGS) glomerüllerin en az birinde segmental sklerozla karakterize; primer, sekonder (ilaçlar, obezite, viral infeksiyonlar vb.) ve genetik etyolojiye bağlı olarak gelişebilen bir glomerülonefrittir. Sekonder ve genetik FSGS tanılı hastaların tedavi yanıtı ve prognozu hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Bu çalışmada sekonder ve genetik FSGS tanılı hastaların klinik, histopatolojik ve laboratuvar değerleri ile tedavi yaklaşımları ve tedaviye yanıtlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntemler: Çalışmaya 1987-2022 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Glomerüler Hastalıklar Polikliniğinde takipli, en az 16 hafta izlemine devam edilen, başka bir primer glomerüler hastalığı olmayan, 18 yaşından büyük, sekonder ve genetik FSGS tanılı 172 hasta dahil edildi. Hasta dosyalarından retrospektif olarak hastaların demografik verileri, tanı anı laboratuvar ve klinik özellikleri, böbrek biyopsileri, genetik test sonuçları, görüntüleme özellikleri, tedavi yaklaşımları ve tedaviye yanıtları, son dönem böbrek hastalığı (SDBH) gelişip gelişmediği ve transplantasyon yapılıp yapılmadığı not edildi. Hastalarda genetik FSGS'yi ve SDBH'yi ön gördürebilecek faktörler incelendi. Bulgular: Hastalarımızın 103'ü kadındı (%59.8), hastaların ortalama tanı yaşları 38.46 ± 13.75 yıldı. Hastaların 29'u genetik FSGS, 141'i genetik dışı sekonder FSGS tanılı idi. Genetik dışı sekonder FSGS tanılı hastaların 41'i obezdi, 21 hasta tek böbrekliydi. Hastalar ortanca 78 (38-134) ay takip edildi. 28 hastada takip süresince SDBH gelişmişti, bu hastaların 16'sına renal transplantasyon yapılmıştı.
Özet (Çeviri)
Objective: Focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) is a glomerulonephritis characterized by segmental sclerosis in at least one of the glomeruli and may develop due to primary, secondary (drugs, obesity, viral infections, etc.), or genetic etiology. Knowledge of the treatment response and prognosis of patients with secondary and genetic FSGS is limited. In this study, we aimed to compare the clinical, histopathological, and laboratory findings, treatment options, and response to treatment in patients with secondary and genetic FSGS. Patients and methods: This study included 172 patients diagnosed with secondary and genetic FSGS who were followed up at the Glomerular Diseases Outpatient Clinic of Istanbul Medical Faculty between 1987 and 2022, who were followed up for at least 16 weeks, had no other primary glomerular disease, and were older than 18 years of age. Demographic data, laboratory and clinical features at the time of diagnosis, renal biopsies, genetic test results, imaging features, treatment modalities and responses to treatment, development of end-stage renal disease (ESRD), and transplantation data were retrospectively obtained from patient files. Factors that may predict genetic FSGS and ESRD were analyzed. Results: 103 of our patients were female (59.8%), and the mean age at diagnosis was 38.46 ± 13.75 years. Of these patients, 29 were diagnosed with genetic FSGS and 141 with non-genetic secondary FSGS. Forty-one patients with non-genetic secondary FSGS were obese, and 21 had a single kidney. The patients had a median follow-up of 78 (38-134) months. 28 patients developed ESRD during follow-up, 16 of whom underwent renal transplantation.