Öğretmen adaylarının eğitimde etkin teknoloji entegrasyonunu planlayabilme durumlarının incelenmesi
Investigation of prospective teachers' ability to plan effective technology integration in education
  1. Tez No: 799660
  2. Yazar: RABİA ASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, eğitimde teknoloji entegrasyon düzeyinin belirlenmesine yönelik şablon ve dereceli puanlama anahtarının geliştirilerek uygulanması amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseniyle yürütülen araştırmada ölçüt örnekleme kullanılarak seçilen Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesinde farklı ana bilim dallarına kayıtlı 4. sınıf 64 öğretmen adayıyla çalışılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen“Teknoloji ile Zenginleştirilmiş Ders Plan Şablonu”ve“Dereceli Puanlama Anahtarı”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geliştirilmesi sürecinde geçerlik aşamasında farklı alanlarda uzmanlıkları bulunan toplamda 12 uzmandan görüş alınmış olup kapsam geçerlik oranları ve kapsam geçerlik indeksleri hesaplanmıştır. Kapsam geçerlik indeksi ,92 olarak bulunan veri toplama araçlarının güvenirliğinde değerlendiriciler arası uyum oranı ,91; Cronbach Alfa değeri ise ,762 olarak bulunmuştur. Uygulama aşamasında ilk olarak belirlenen örneklem grubuna ulaşmak için üniversite web sitesinden her bir ana bilim dalına ait ders programları, öğretmenlik uygulaması tarihleri ve dersi veren öğretim üyeleri araştırılarak katılımcılara ulaşılmıştır. Her katılımcı grubuna araştırmayla ilgili bilgi verilmiş olup veri toplama aracının nasıl doldurulması gerektiği hakkında yönergeler açıklanmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi ve Türkçe öğretmen adaylarının teknoloji entegrasyon düzeyleri“alt düzey”olarak bulunurken Matematik öğretmen adaylarının“orta düzey”seviyesinde çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların eğitim gördükleri programlara göre teknoloji entegrasyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Öğretmen adaylarının hazırladıkları ders planlarından öğretim yöntem-teknikleri, alanlarına yönelik kazanımlar, etkinlik planlaması ve değerlendirme gibi öğretim sürecinin kilit noktalarında önemli eksikleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla öğretmen adaylarının mesleklerine başlamadan önce aldıkları eğitimlerde özellikle pedagoji ve alan bilgisine yönelik eğitimlere ağırlık verilmesi önerilebilir. Geliştirilen 'Teknoloji ile Zenginleştirilmiş Ders Plan Şablonu' ve 'Dereceli Puanlama Anahtarı'nın Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülen hizmet içi eğitimlerde ve Yükseköğretim Kurumlarının öğretmen yetiştirme programlarında kullanımının öğretmen niteliğinin artmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to develop and apply a template and rubric for determining the level of technology integration in education. They study employed the survey design, one of the quantitative research methods. Selected using the criterion sampling method, the study group consisted of 64 4th-year pre-service teachers enrolled in different departments at Niğde Ömer Halisdemir University's Faculty of Education. Developed by the researcher line with the study purpose, the“Technology Enriched Lesson Plan Template”and the“Rubric”were used as data collection tools. During the validity stage of the development of the data collection tools, opinions were taken from 12 experts from different fields, and content validity rates and indices were calculated. In the reliability of the data collection tools, the content validity index was found as .92, interrater agreement as .91 and Cronbach's alpha value as ,762. In the implementation phase, in order to reach the participants in the ample group, first, the course programs and the dates of the Teaching Practice course in each department, and the staff giving the courses were checked from the university website. Each participant group was informed about the study and the instructions on how to fill data collection tool were explained. Non-parametric tests were used in data analysis. The study results revealed that the technology integration levels of Social Studies, Science, and Turkish pre-service teachers were found“low”, whereas the technology integration levels of mathematics pre-service teachers were“medium”. In addition, there was no statistically significant difference between the technology integration levels of the participants in terms of their majors. The lesson plans developed by the pre-service teachers showed that they had important shortcomings in key areas of the teaching process such as teaching methods and techniques, learning objective of their subject matter, activity planning and evaluation. Therefore, it can be recommended that training should be specifically focused on pedagogy and field knowledge in pre-service teachers' education before they embark on their profession. Furthermore, it is believed that the use of the developed“Technology Enriched Lesson Plan Template”and“Rubric”in in-service trainings carried out within the Ministry of National Education and in teacher training programs in higher education institutions will contribute to the increase in teacher quality.