Ḥanân eş-Şeyḫ'in romanlarında kadın imgesi
The image of women in the novels of Hannan al-Shaykh
- Tez No: 799666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇİNKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadının toplumsal yeri göz önüne alındığında edebî eserlere konu olması kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda Arap dünyasında kadın konusu sayısız eserde işlenmiştir. Bazı dönemlerde kadının toplumsal rolünün değişmesi, kadınları evlerinin dışındaki dünyaya açılmaya itmiştir. Bazı kadınlar da bu alışılagelmiş dünyanın dışına çıktıklarında tökezlemiş ve yaşadıkları toplum ile adapte olmaya çalıştıkları yeni yaşamları arasında içsel çatışmalar yaşamışlardır. Kadın konusunun ele alındığı eserlere bakıldığında feminizmin izleri açık bir şekilde görülebilmektedir. Modern Arap Edebiyatı döneminin kadın-erkek eşitliğini savunan yazarlarından biri olan Ḥanân eş-Şeyḫ'in de incelenen eserlerinde bahsi geçen izler göze çarpmaktadır. Bu çalışmada yazarın eserlerinde yer verdiği bölgelerde kadının toplumsal değeri, çevrenin kadına bakış açısı, kendilerine atfedilen anne, sevgili, genç kız vb. kavramların işlenişi, Zehra, İmraʾatâni ᷾Alâ Şâṭi ʾi'l Baḥr ve Misku'l-Ġazâl adlı eserler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the social place of women, it has become inevitable to be the subject of literary works. In this context, the subject of women in the Arab world has been dealt with in numerous works. In some periods, the change in the social role of women has pushed women to open up to the world outside their home. Some women also stumbled when they went out of this conventional world and experienced internal conflicts between the society they lived in and the new life they were trying to adapt to. The traces of feminism can be clearly seen when we look at the works dealing with the subject of women. The traces mentioned in the analyzed works of Hannan al-Shaykh, one of the writers who advocated the equality of men and women of the Modern Arabic Literature period, are striking.