Buket Uzuner'in romanlarında ve hikâyelerinde aşk, kadın ve toplumsal cinsiyetin temsili
Representation of love, woman and social gender in Buket Uzuner's novels and stories
  1. Tez No: 799670
  2. Yazar: SÜREYYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZDARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışmanın odak noktasını, Buket Uzuner'in romanlarındaki ve hikâyelerindeki kadın kahramanların; ataerkillik, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsiyet ilişkileri, bekâret, eşitlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi feminist bakış açısıyla bağlantılı kavramlardan hareketle ele alınıp değerlendirilmesi, elde edilen bilgilerle tahlile tabi tutulması oluşturmaktadır. Edebi eserler, toplumsal cinsiyet kalıplarını görünür kılıp dikkat çekmekle birlikte, bu kalıpların yeniden üretilmesine de katkı sağlayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; cinsiyet ilişkilerinin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, kadının, aşkın cinsiyet eşitsizliklerindeki rolünün Buket Uzuner'in romanlarındaki ve hikâyelerindeki görünümünü ortaya koymak; kadın yazarın toplumsal cinsiyet kalıplarını ele alış biçimini tespit etmek ve bu tespitlerden yola çıkarak genellemelere ulaşmaktır. Buket Uzuner'in romanları ve hikâyeleri üzerine yapılan bu çalışma, edebiyat ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkiyi, kadın kahramanları merkeze alarak inceleme yapacak araştırmacılara yol gösterici nitelikte olabilecek bilgiler verecektir. Edebi eserlerde kadın üzerine yapılan çalışmalarda, erkeklik kurgularına dair söz söylemekten imtina etmek mümkün değildir. Çalışma, edebi eserlerdeki erkeklik kurguları üzerine çalışma yapacak araştırmacılara da bu konuda bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this study is not only evaluating female characters in Buket Uzuner's novels and stories with reference to concepts linked to a feminist perspective such as patriarchy, gender, social gender, gender relations, virginity, equality, social gender inequality but also analysing the data collected. Literary works both draw attention by making social gender stereotypes visible and contribute to reproduction of these stereotypes. The aim of this study is to reveal the appearance of the role of gender relations, social gender inequality, women and love on gender inequalities in Buket Uzuner's novels and stories; to determine the way of handling gender stereotypes of a female author and to make generalizations based upon these findings. This study on Buket Uzuner's novels and stories is going to provide guiding information to the researchers who are going to examine the relationship between literature and social gender by locating female characters in the centre. It impossible to abstain from commenting on masculinity constructs in a study on women in literary works. The study is going to give information to the researchers who are going to make a research on masculinity constructs as well.