Gazlı içeceklerde alkol tayini ve konuya dair fıkhî yaklaşımlar
Determination of alcohol in gaseous beverages and fiqh approachs on the subject
- Tez No: 799672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Helal gıda konusunun en güncel konularından biri, gazlı içeceklerde etil alkol kullanılmasıdır. Bazı gazlı içeceklerde çeşitli nedenlerden dolayı etil alkol kullanılmaktadır. Örneğin, gazlı içeceklerde kullanılan esans, aroma ve yağ gibi gıda katkı maddeleri su içerisinde çözülmüyor. Bu gibi maddelerin su içersinde çözülebilmesi için yaygın olarak kullanılan etil alkoldür. Çalışmamızda belirlemiş olduğumuz gazlı içeceklerinin alkol analizi yapılıp, analiz sonuçlarına göre alkol kullanılmasıyla ilgili İslâm âlimlerinin görüş ve değerlendirmeleri ve ayrıca güncel biyokimya laboratuvar verileri baz alınarak konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Fıkıh literatüründe konuyla ilgili olarak özellikle 'istihlâk' kavramını bağdaştırılabilir. İstihlâk, az miktarda haram veya necis olan bir maddenin çok miktarda helal madde içerisinde yok olmasıdır. Asıl üzerinde durduğumuz konu, gazlı içeceklerde kullanılan az miktardaki etil alkolün, istihlâk teorisine göre değişime uğrayıp uğramadığıdır. Aynı zamanda etil alkol kullanılan gazlı içeceklerin fıkhî hükmü tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kavramlar: Gıda Katkı Maddesi, Etil Alkol, İstihlâk.
Özet (Çeviri)
One of the most current issues of halal food is the use of ethyl alcohol in fizzy beverages. Ethyl alcohol is used in some carbonated beverages for various reasons. Food additives such as essence, flavor and oil used in carbonated beverages do not dissolve in water. Alcohol analysis of the carbonated drinks that we determined in our study was done. According to the analytic results not only the opinions and evaluations of Islamic scholars but also current biochemistry laboratory datas has been used to make a clearance about the issue. In the Fiqh literature, the concept of 'istihlaq' is used in relation to the subject. Istihlaq is the disappearance of a small amount of haram or najis substance in a large amount of halal substance. The main issue we focus on is whether the small amount of ethyl alcohol that is used in carbonated drinks change or not according to the istihlaq theory. At the same time, the fiqh provision of the fizzy beverages which are containing ethyl alcohol has been tried to be determined. Key Word: Food Additive, Ethyl Alcohol, Istıhlaq.