Aile işletmelerinde inovasyon yönetimi ve dijitalleşme
Innovation management and digitalization in family businesses
- Tez No: 799674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu çalışmanın amacı, aile işletmelerindeki teknolojik yenilik yönetimine ilişkin sorunları, fırsatları ve avantajları ortaya koymaktır. Bu çerçevede aile işletmelerinin tüm dünya ekonomisinde beklentilerin üzerinde etkisi olduğu ortaya konmuş ve her ne kadar aile işletmeleri küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak biliniyor olsada teknolojik gelişmelerin merkezinde olabileceği savunulmuştur. Aile işletmeleri yönetiminde duyguların ağır basması bu işletmeleri yönetsel anlamda önemli ölçüde zorlamaktadır. Bilhassa ataerkil bir profil çizen aile işletmelerinde yönetsel anlamda diğer işletmelere göre çok daha farklı sorunlar bulunmaktadır. Alanda yapılan çalışmalar, içerdiği tüm sorunlara rağmen dijitalleşme ve yenilik yönünde aile işletmelerinin önünün açık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the problems, opportunities and advantages of technological innovation management in family businesses. In this context, it has been revealed that family businesses have an impact on the expectations in the whole world economy and it has been argued that although family businesses are known as small and medium-sized businesses, they can be at the center of technological developments. The predominance of emotions in the management of family businesses puts these businesses under a significant managerial challenge. Especially in family businesses, which have a patriarchal profile, there are many different problems in terms of management compared to other businesses. Studies in the field show that despite all the problems it contains, family businesses have a clear path towards digitalization and innovation.