Bir Cumhuriyet kadını: Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan
A Republican woman: Ataturk's sister Makbule Atadan
  1. Tez No: 799680
  2. Yazar: İBRAHİM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan Osmanlı ile Erken Cumhuriyet dönemlerinde Selanik, İstanbul ve Ankara üçgeninde yaşamıştır. Osmanlı Rumelisi'nin önemli şehrinde doğmuş ve gençlik yıllarını geçirmiştir. Balkan Savaşları'ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'a geçmiş ve Milli Mücadele sürecinden sonra Ankara'da yaşamaya başlamıştır. 1956'ya kadar da Cumhuriyet'in başkentinde yaşamıştır. Yaklaşık yetmiş yıllık hayatında ağabeyi Mustafa Kemal Atatürk'ün sosyal ve siyasi çevresiyle büyük ölçüde yakın bir ilişki içerisinde olmuştur. İmparatorluk ve Cumhuriyet dönemlerindeki hayat çizgisinde yokluklar, sıkıntılar, savaşlar görmüş, varlık içerisinde barış dönemlerini de yaşamıştır. Cumhuriyet ve devrimlerine çok yakın bir tanıklık etmiştir. Onun bir Türk Kadını olarak bu konudaki izlenimleri ve tecrübeleri, özelde dönemin diğer Türk Kadınları için, genelde de toplum yapısının anlaşılabilmesi açısından tarih araştırmacılarına önemli bir birikim sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Makbule Atadan, the sister of Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Turkish Republic, lived in the triangle of Thessaloniki, Istanbul and Ankara during the Ottoman and Early Republican periods. She was born in the important city of Ottoman Rumelia and spent her youth years. After the Balkan Wars, she moved to Istanbul, the capital of the Ottoman Empire, and started to live in Ankara after the National Struggle. She lived in the capital of the Republic until 1956. In her nearly seventy years of life, she had a close relationship with the social and political circle of her elder brother, Mustafa Kemal Atatürk. It has seen shortages, troubles, wars in the life line of the Empire and Republic periods, and has also experienced periods of peace in existence. She witnessed very closely the Republic and its revolutions. Her impressions and experiences on this subject as a Turkish woman have provided an important accumulation for history researchers in terms of understanding the structure of society in general and for other Turkish women of the period in particular.