Lokal ileri rektum kanserinde doku lipocalin-2 ekspresyonunun kemoradyoterapi sonrası patolojik yanıt ilişkisi ve prognostik değeri
The relationship of tissue lipocalin-2 expression to post-chemoradiotherapy pathological response and prognostic value in local advanced rectum cancer
- Tez No: 799683
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTÜRK ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Lokal ileri rektum kanseri hastalarının tanı aldıkları biyopsi preparatlarında immunohistokimyasal yöntemler ile Lipocalin-2 (Lcn-2) ekspresyonunu araştırmayı, neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) sonrası hastalığın patolojik yanıtı ile Lcn-2 ekspresyonu arasında ilişkiyi, ayrıca Lcn-2 ekspresyonun prediktif ve prognostik değerini, diğer klinikopatolojik özelliklerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde lokal ileri rektum kanseri tanısıyla 2015-2022 tarihleri arasında takipli hastalar arasından, biyopsi örnekleri, operasyon materyalleri hastanemizde olan neoadjuvan KRT almış 51 hasta, hastane bilgi yönetim sistemi taranarak dahil edildi. Seçilen hastaların tanı aldıkları patoloji preparatları arşivden temin edildi. Daha sonra bu seçilen preparatlara ait hazır parafin bloklarla gelen dokuların, Leica marka Bond Max cihazında etüv ve deparafinizasyonu yapıldı, 3 mikron kesitler halinde örnekler alındı. Sonrasında EDTA'da 20 dk kaynatıldı. Lcn-2/NGAL ile (katalog no: Rabbit monoclonal ([EPR19912], Abcam marka, Cambridge Biomedical Campus, CB2 0AX, UK), 1:2000 dilusyonda 30 dk inkübe edildi. Sekonder elemanlar için Leica marka HRP conjuge polimer detection kit kullanıldı (DS9800, New Castle, United Kingdom). Hidrojen peroksit ile 10 dk, post polimer ile 8 dk, polimer ile 8 dk, DAB ile 8 dk, hematoksilen ile 10 dakika muamele edilip her basamakta yıkama solüsyonuyla yıkandıktan sonra dehidrate edilip entellanla kapatıldı. Pankreas adenokanser dokusu pozitif kontrol olarak kullanıldı. Bulgular: Hastalar Lcn-2 seviyesine göre 9'u (%17,6) negatif, 42'si (%82,4) pozitiftir. Hastalar lipocalin-2 boyanma sıklığı açısından değerlendirildiğinde, 3'ü (%5,9) negatif, 19'u (%37,3) %1-25 arası, 10'u (%19,6) %26-50 arası, 4'ü (%7,8) %51-75 arası ve 15'i (%29,4) %76-100 arasındadır. Hastaların lipokalin-2 boyanma yoğunlukları ise 3'ü (%5,9) negatif, 7'si (%13,7) zayıf boyanma, 16'sı (%31,4) orta boyanma ve 25'i (%49,0) güçlü boyanma şeklindedir. x Lcn-2 ekspresyonuyla demografik özellikler ve kan değerleri arasında ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the expression of Lipocalin-2 (Lcn-2) using immunohistochemical methods in biopsy preparations of locally advanced rectal cancer patients diagnosed, the relationship between the pathological response of the disease and Lcn-2 expression after neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT), as well as predictive and prognostic effects of Lcn-2 expression. We aimed to examine its value and its relationship with other clinicopathological features. Materials and Methods: 51 patients who received neoadjuvant chemoradiotherapy treatment, whose biopsy samples and operation materials were in our hospital, were included in the study, among the patients who were followed up with the diagnosis of locally advanced rectum cancer in the Medical Oncology Clinic of Health Sciences University Dr.Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between 2015-2022. information management system was scanned and included. Pathology preparations of the selected patients were obtained from the archive. Then, the tissues that came with ready-made paraffin blocks of these selected preparations were incubated and deparaffinized in a Leica brand Bond Max device, and samples were taken in 3 micron sections. It was then boiled in EDTA for 20 minutes. It was incubated with Lcn-2/NGAL (catalog no: Rabbit monoclonal ([EPR19912], Abcam brand, Cambridge Biomedical Campus, CB2 0AX, UK) at 1:2000 dilution for 30 minutes. Leica brand HRP conjuge polymer detection kit was used for secondary elements (DS9800, New Castle, United Kingdom). Pancreatic adenocarcinoma tissue was used as a positive control. Results: According to the Lcn-2 level, 9 (17.6%) of the patients were negative and 42 (82.4%) were positive. When the patients were evaluated in terms of lipocalin-2 staining frequency, 3 (5.9%) were negative, 19 (37.3%) were between 1- 25%, 10 (19.6%) were between 26-50%, 4 (7.8%) were between 51-75% and 15 (29.4%) were between 76-100%. Lipocalin-2 staining intensities of the patients were negative in 3 (5.9%), weak staining in 7 (13.7%), moderate staining in 16 (31.4%) and 25 (49.0%) patients is in the form of strong staining. xii There was no relationship between Lcn-2 expression and demographic characteristics and blood values.