Arkeolojik veriler ışığında Kırıkkale Eski Çağ tarihi
Kırıkkale Ancient History in the light of archaeological data
- Tez No: 799691
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmamız Orta Anadolu'nun ortasında coğrafi konum açısından tarih öncesi dönemlerden itibaren önemli bir konumda olan arkeolojik veriler ile Kırıkkale'nin Eski Çağ tarihi ile ilgili araştırmalara bakılarak bölgede yaşamış uygarlıkların izini sürmektir. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı birimlerden elde edilen bilgiler ve bölge ile ilgili daha önceki yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan veriler ile şehrin Eski Çağ tarihine katkılar sunulacaktır. Ayrıca çalışmamız kentin bir kültür envanterini ortaya çıkarmak amacıyla önemli bilgiler içermekte olup, yapılan bu çalışmanın kentin kültür tarihine ilişkin bilgiler içermesi nedeniyle faydalı olacağı düşünülmektedir. Kırıkkale İli tarih öncesi devirlerden itibaren arkeolojik anlamda buluntular içeren ve zaman içerisinde farklı uygarlıklara ait izlerin bulunduğu bir kent olma özelliğini göstermiştir. İl sınırları içerisinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmaları ve kazıları neticesinde bölgenin Eski Çağ tarihi ile ilgili önemli tespitler yapılmıştır. Tarihi çağlar boyunca bulunduğu coğrafi konumu itibariyle büyük imparatorlukların sınırları içerisinde kalan ve aynı zamanda farklı dönemlerdeki geçiş yollarının güzergâhında kalan Kırıkkale İli, her dönem önemli bir bölge olma özelliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Our study is to trace the civilizations that lived in the region bylooking at the archaeological data, which has an important position since prehistoric times in the middle of Central Anatolia in terms of geographical location, and the researches on the Ancient History of Kırıkkale. In this context, the information obtained from the units affiliated to the Ministry of Culture and Tourism and the data obtained as a result of the researches made in previous years about the region will contribute to the ancient history of the city. In addition, our study contains important information in order to reveal a cultural inventory of the city, and it is thought that this study will be useful because it contains information about the cultural history of the city. Kırıkkale Province has shown the feature of being a city that contains archaeological finds since prehistoric times and has traces of different civilizations over time. As a result of the archaeological surveys and excavations carried out within the borders of the province, important determinations were made regarding the ancient history of the region. Kırıkkale Province, which has remained within the borders of great empires due to its geographical location throughout the historical ages and has also remained on the route of passageways in different periods, has always shown the feature of being an importantregion.