Computer simulation of digital communications systems
  1. Tez No: 7997
  2. Yazar: ENDER DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET SAYISAL İLETİŞİM DİZGELERİNİN BİLGİSAYAR BENZETİMİ Ender Durukan Sayısal iletişim dizgelerinin tasarımı analitik tekniklerle çözümü çok zor problemler içerir. Bu problemlerin analizinde bilgisayar benzetimi vazgeçilemez bir tasarım aracıdır. Bu tezde, sayısal iletişim dizgelerinin benzetimini gerçekleştiren bir bil gisayar yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım paketi, temelbant ve bantgeçiren gönderim tekniklerinin toplanabilir beyaz Gauss gürültülü ortamlarda benzetimini yapar. Yazılım, modüler yapısı sayesinde ileride yapılacak geliştirmelere kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, bilgi girişleri kullanıcının kolay ve hatasız yapabilmesi için menüler tarafından düzenlenmektedir. Yazılımın yetenekleri ve her altprogram ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu yazılımın geliştirilmesinde faydalanılan matematiksel teori ve formüller tezde tüm ayrıntılarıyla tanımlanmıştır. Son olarak, benzetim sonuçları teorik değerlerle karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER SIMULATION OF DIGITAL COMMUNICATIONS SYSTEMS Ender Durukan The design of a digital communications system involves problems which are extremely difficult to solve using analytical techniques. For the analysis of such problems, the computer simulation becomes an invaluable design aid. In this thesis, a digital communications system simulation software package called DCSS-Digital Communications System Simulator- has been developed. This software package simulates baseband and some band-pass transmission techniques in an additive white Gaussian noise environment. The program has a modular structure presenting convenience for fu ture modifications. Further, the input data preparation Is arranged to be user- friendly in the form of menu-driven interaction. The capabilities of DCSS program together with the description of each subprogram are included. The mathematical theory and the formulation related to the development of the program are fully described. Finally, the results of the simulation, as well as their comparison with the theoretical solutions are also presented.