The Definition of codes used in the communication systems and computers analysis
Haberleşme sistemlerinde kullanılan kodların tanımı ve bilgisayarlı analizi
  1. Tez No: 93656
  2. Yazar: A. HAKAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sayısal haberleşme sistemlerinde iletim kanalındaki gürültünün neden olduğu hataları gidermek önemli bir problemdir. Bu problemi ortadan kaldıracak iki temel sistem üzerinde durulmaktadır, ARQ ( Otomatik Tekrar İsteği Sistemleri ) ve FEC ( İleri Hata Düzeltme Sistemleri ). Bu iki sistemde de amaç hataların meydana geldiğini sezerek onları düzeltmektir. Bu tez çalışmasında iletim kanalından yüksek bit hata olasılığı değerleri için kompleks bir kodlama ve kod çözme algoritmasımn nasıl oluşturulacağı, meydana gelecek hataların nasıl sezileceği ve hataların nasıl düzeltileceği üzerinde durulmuş ve bu başarımı sağlayacak kodlama sistemlerinin tanıtımı ve C dilinde yapılan bir bilgisayar programı ile analizi yapılmıştır. Bu amaçla veri iletişiminde kullanılan doğrusal kodlar, BCH kodlar ve Reed-Solomon kodlarının analizleri yapılmıştır. Hazırlanan bilgisayar simülasyonu ile kodların kodlama, kod çözme, hata sezme ve hata düzeltme işlemleri girilen parametrelere göre yapılmıştır. Bu sayede kodların karşılaştırması yapılmış ve daha güvenilir bir kodlama ve kod çözme sisteminin nasıl olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : Elektrik Elektronik Mühendisliği Anahtar Kelimeler : Haberleşme, Kodlar, Enformasyon Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cem NAKİBOĞLU BOfflMANlASYQH MERKglf
Özet (Çeviri)
Removal of the errors caused by the noise in transmission channel in digital communication systems is an important problem. There are two basic systems to remove problem. These are Automatic Repeat Systems and Forward Error Correction Systems. The purpose in these two systems is to correct the errors by finding them. In this thesis it is dealt with how to form a complex coding, decoding algorithm for high bit error probability values from the transmission channel and how to detect and correct the errors to come. It is also deals with the introduction of coding systems to succeed this algorithm and analysis with the help of a programmer in the language of C. Linear codes used in data transmission, BCH codes and Reed-Solomon codes have been analyzed for this aim. With the help of the computer simulation the processes of coding, decoding and error correction are done according to the entered parameters. By using to these processes codes are compared and emphasis is given to how more reliable coding and decoding systems should be. Science Code : Electrical and Electronics Engineering Key words : Communications, Codes, Information Number of Pages : 98 The Director is Thesis : Yrd. Doç. Dr. Cem NAKÎBO?LU