Çocuk hastalarda peroperatif ve postoperatif gelişen komplikasyonlarda peroperatif cerrahi faktörlerin etkisi
Effect of peroperative surgical factors on peroperative and postoperative complications in child patients
- Tez No: 799710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KENDİGELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Postoperatif mortalite ve morbidite öngörüsünde ASA-PS skorlama sistemi, perioperatif cerrahi faktörleri içermediğinden yetersiz kalmaktadır. Çalışmamızda postoperatif 72 saat içinde YBÜ yatışını etkileyen peroperatif komplikasyonları ve cerrahiye ait faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntemler: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi ameliyathanesinde nonkardiyak cerrahi operasyon geçirecek, preoperatif dönemde yoğun bakımda yatmayan 0-18 yaş arası 370 çocuk hasta prospektif olarak incelendi. Peroperatif takip formuyla hastaya ait veriler ve gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif 72 saat YBÜ yatışı olan ve olmayan hastaların verileri analiz edildi. Bulgular: Yapılan lojistik regresyon analizine göre yaş, ASA skoru, cerrahi risk sınıflaması, peroperoperatif hipoksemi, laringospazm, hipotansiyon, bradikardi YBÜ yatışına anlamlı etkisi olan faktörlerdi. Peroperatif komplikasyon gelişimine anlamlı etkisi olan faktörler ise yaş, cerrahi risk sınıflaması, cerrahinin yeri, zor entübasyon varlığı, perioperatif kan ürünü ve albümin kullanılması, cerrahi ve anestezi süresinin uzun olması idi. Yaşın 2 aylıktan küçük olması, yüksek riskli cerrahi olması, hepatobiliyer cerrahi olması ve cerrahinin 3 saatten uzun sürmesinin, hem peroperatif komplikasyon gelişme riskini hem de postoperatif 72 saat içinde YBÜ yatışını arttırdığını saptadık. Sonuç: Çalışmamızda postoperatif morbidite öngörmek amacıyla yaygın kullanılan ASA-PS skorlama sisteminin tek başına yetersiz kaldığını; aynı zamanda cerrahiye bağlı faktörlerin ve peroperatif gelişebilecek komplikasyonların da göz önünde tutulması gerektiğini göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: A total of 370 pediatric patients, aged between 0 and 18, who were scheduled for non-cardiac surgical operations at the Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Pediatric Surgery operating room, and who did not require intensive care during the preoperative period, were prospectively examined. Patient-specific data and developed complications were recorded using a perioperative monitoring form. The data of patients who had a postoperative 72-hour stay in the intensive care unit (ICU) and those who didn't were analyzed. Results: According to the logistic regression analysis conducted, factors that had a significant impact on the intensive care unit (ICU) admission were age, ASA score, surgical risk classification, intraoperative hypoxia, laryngospasm, hypotension, and bradycardia. Factors that had a significant effect on the development of perioperative complications were age, surgical risk classification, surgical location, difficult intubation, use of perioperative blood products and albumin, and longer duration of surgery and anesthesia. We found that being less than 2 months old, high-risk surgery, undergoing hepatobiliary surgery, and surgery duration longer than 3 hours increased both the risk of perioperative complications and ICU admission within 72 hours postoperatively. Conclusion: Our study has demonstrated that the commonly used ASA-PS scoring system is insufficient alone in predicting postoperative morbidity, and that surgical-specific differences and potential peroperative complications must also be taken into account.