2009-2014 yılları arasında opere edilen akciğer ve karaciğer kist hidatik vakalarının retrospektif analizi
The retrospective analysis of operated between 2009-2014 cases of pulmonary and lung hydatid CYST
  1. Tez No: 394051
  2. Yazar: RENGİN AVCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kist hidatik; yaygınlığı, ciddi komplikasyonları ve nadiren spontan gerileme olması nedeni ile önemli bir sağlık sorunudur. Bu retrospektif çalışma, Helsinki bildirgesine uygun şekilde, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulunun izni (Tarih:28.02.2014 Sayı:298) alınarak yapıldı. Bu çalışmada, 1 Ocak 2009-1 Ocak 2014 yılları arasında Göğüs Cerrahisi ve Genel cerrahi ameliyathanesinde kist hidatik operasyonu yapılan hastaların anestezi takip formları, hasta dosyaları ve hemşire gözlem formları incelenmiştir. Hastalar yaş, boy, cinsiyet, ağırlık, vücut kitle indeksi (VKİ), eşlik eden hastalıklar, ameliyat süresi, ameliyat türü, uygulanan anestezi tekniği, ameliyat sırasında gelişen komplikasyonlar, ameliyat sonrası durumları açısından değerlendirilmiştir. Bu hastaların mortalitesi ve morbiditesi üzerine etkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 14 çocuk, 138 erişkin toplam 152 akciğer ve karaciğer kist hidatik olgusu incelenmiştir. En küçük olgu 7 yaşında, en büyük olgu 84 yaşındaydı. Erkek olgu sayısı 52 (%34,2), kadın olgu sayısı 100 (%65,8) olarak tespit edildi. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz 152 olgunun mortalite oranı % 1,3 olarak saptandı. Morbidite ve mortalitenin varlığı ve değişkenler arasında fark olup olmadığı student-t testi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler için Statistical Package for Social Sciences for Windows 11,5 (SPSS Inc. Chicago USA) programı kullanıldı. Olgularda, preoperatif ve postoperatif değerlerin karşılaştırılmasında bağımlı t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Hydatid cyst is a major health problem due to it's prevalence, serious complications and rare spontaneous regression. This retrospective study was carried out with approval from ethics committee of Dicle University, Faculty of Medicine in accordance with Helsinki Declaration (Date: 28/02/2014 Issue: 298). In this study; follow-up forms of anesthesia, patient files and nursing observation forms of patients who underwent hydatid cyst surgery by thoracic surgery and general surgery between 1 January 2009 - 1 January 2014 were evaluated. Evaluation was made in terms of age, height, gender, weight, body mass index (BMI), concomitant diseases, operation time, type of surgery, anesthesia technique, complications during surgery and status after surgery. Factors effecting the morbidity and mortality of these patients were aimed to determined. In this study, 14 children and 138 adults with a total of 152 patients with lung and liver hydatid cysts were examined. Youngest of the patients was 7 and oldest was 84 years old. There were 52 male (34,2%) and 100 female (65,8%) patients. Mortalite rate of 152 cases was determined as 1,3%. Relationship between the presence of morbidity and mortality and variables were evaluated by Student's t-test. Statistical Package for Social Sciences for Windows 11.5 (SPSS Inc., Chicago, USA) software was used in statistical analysis. Comparison of preoperative and postoperative variables were done with dependent t-test.