Çocuk yoğun bakımda takip edilen post-operatif çocuk cerrahi hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of post-operative pediatric surgery patients followed in pediatric intensive care
- Tez No: 644279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÖZGÜR HOROZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmaya çocuk cerrahi tarafından opere edilip post-operatif takipleri çocuk yoğun bakımda yapılan hastalar dahil edildi. Post-operatif dönemde takip edilen parametrelerin yoğun bakım ve hastane yatış sürelerine, mortaliteye etkileri değerlendirildi. Post-operatif takiplerin nasıl yapılması gerektiği ve hangi hastaların yoğun bakımda takip edilmesi gerektiği sorularına cevap arandı. Gereç ve Yöntem: Eylül 2018 - Ocak 2020 tarihleri arasında opere edilip post-operatif takipleri için Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan 143 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Hastalarda cerrahi gerektiren başlıca sorun respiratuar (%48.3) olup, ikinci sıklıkta gastrointestinal (%25.2) nedenlerle cerrahi yapılmıştı. Hastalara en sık yapılan cerrahi işlem bronkoskopi (%42) idi. En az bir komorbit durumu olan hastalar ile komorbiditesi olmayan hastaların yoğun bakım yatış süreleri istatistiksel olarak farklı değildi (p=0.056). Ancak iki grup arasında hastane yatış süresi açısından anlamlı fark bulundu (p=0.006). Komorbit durumu olanlarla olmayanların mekanik ventilatöre bağlanma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0.797).
Özet (Çeviri)
Objective: Patients who were operated by a pediatric surgeon and followed up post-operatively in the pediatric intensive care unit were included in this study. The effects of the parameters monitored in the post-operative period on the duration of intensive care unit and hospital stay and mortality were evaluated. The questions how post-operative follow-ups should be done and which patients should be followed in intensive care were sought. Material and Method: 143 patients who were operated between September 2018 and January 2020 and hospitalized in the pediatric intensive care for post-operative follow-up were included in the study. The files of the patients were scanned retrospectively. Results: The main problem requiring surgery in patients is respiratory (48.3%), and the second surgery was often performed for gastrointestinal reasons (25.2%). The most common surgical procedure performed to the patients was bronchoscopy (42%). The length of pediatric intensive care stay was not statistically different in patients with at least one comorbid condition and patients without comorbidity (p=0.056). However, a significant difference was found between the two groups in terms of length of hospital stay (p=0.006).