Muhaddislerin çalışma sistematiği
Muhaddisths working systematics
  1. Tez No: 799717
  2. Yazar: HİLAL OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma hadis alimlerinin çalışma sistemlerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bakımdan zamansal ve mekansal bir sınırlama getirmeksizin hadis tarihi boyunca ilmi çalışma ortaya koymuş bütün muhaddisleri kapsamaktadır. Araştırma güncel hadis literatüründen ziyade daha çok klasik biyografi kaynaklarındaki satır arası malumatlar çevresinde şekillenmiştir. Hadis alimlerinin ilmi çalışmaları ve günlük hayatlarındaki, amacı“daha iyi bir tahammül ve eda çalışması”olan bütün davranışları, alışkanlıkları, gözettikleri hassasiyetleri, riayet ettikleri esas ve ilkeler üzerine yapılan rivayet taraması sonucu ulaşılan birikimler ile anlamlı bir kompozisyon oluşturulmuştur. Muhaddislerin kendine has ortaya koydukları ta'lim anlayışını arkaplanda beslediği düşünülen“İslam'ın eğitim-öğretime verdiği önem”ile giriş bölümü ortaya konulmuştur. Birinci bölümde alimlerin eğitim-öğretim çalışmalarının şeffaf destekleyicisi olarak günlük hayatları ele alınmıştır. Bu kapsamda hadis alimlerinin aile ortamlarının, ibadet hayatlarının, yeme-içme alışkanlıklarının, zamanı tasarruf şekillerinin akademik çalışmalarına nasıl yansıdığı ve katkılar sunduğu ortaya konulmuştur. İkinci bölümde teknik anlamda hadis eğitim-öğretim süreci konu edinmektedir. Hadis ilminin iki önemli tarafı olarak öğrenci ve hoca başlıkları altında muhaddislerin ilmi faaliyetlerinin genel çalışma sistematikleri içerisindeki konumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively elucidate the working systems of Hadith scholars. In this regard, it encompasses all Hadith scholars who have made academic contributions throughout the history of Hadith, without any temporal or spatial restrictions. The research has been shaped primarily around the information gleaned from the interstitial areas of classic biography sources rather than the contemporary Hadith literature. An insightful composition has been constructed by utilizing the gleaned insights from the narrative scan, which focuses on the daily lives and academic endeavors of Hadith scholars. This scan primarily explores all their behaviors, habits, observed sensitivities, and principles adhered to, for the purpose of“a better perseverance and bequeathing the hadiths to the others and the next generations without any alteration.”The introduction section underscores the distinct educational philosophy presented by the Hadith scholars, thought to be underpinned by the“importance given to education and instruction in Islam.”In the first section, the daily lives of the scholars are examined as transparent supporters of their educational activities. It outlines how the family environments, devotional lives, eating habits, and time management practices of Hadith scholars are reflected in and contribute to their academic work. The second section engages with the technical aspects of the Hadith education and instruction process. Under the headings of student and teacher, two critical facets of Hadith science, the general position of Hadith scholars' academic activities within their working systematics has been assessed.