طرق تقوية الحديث الضعيف دراسة تأصيلية تطبيقية
Zayıf hadisleri güçlendirme yollarıhadislerin kaynağına dayalı uygulamalı araştırma (ṭuruḳu taḳviyeti'l-hadisi'd-da'îf dirase te'sîliyye tatbîḳiyye)
- Tez No: 817277
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALKHATTAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: University of Tripoli
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırmada, zayıf hadislerin zayıflık derecesinin nasıl yükseldiğini açıklama, onları güçlendirmek için gerekli koşulları belirleme ve zayıf hadisi güçlendirici esas ve yöntemleri -kurallarına dikkat çekerek- tanımlama, ayrıca, muhaddislerin güçlendirdiği zayıf hadis çeşitlerine temas edip onların hadisi güçlendirmek üzere takip ettikleri metotlara imkân nispetinde pratik örnekler vererek belli bir metot elde etme amaçlanmıştır. Çalışma, zayıf hadisleri güçlendirme yöntemlerine dair müstakil, sistematik ve detaylı bir kitap şeklinde derlenmiştir. Araştırma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin başlığına dair malumat verilmiş, zayıf hadislerin mahiyet ve kısımlarına temas edilmiştir. Birinci bölümde,“zayıf hadislerin, mutâbaat ve şevahid ile güçlendirilmesi”başlığı yer almakta ve üç alt bölüm vardır: 1- Mutâbaat ve şevahidin tanımı ve kısımları, âlimlerin bu iki metotla hadisi güçlendirmekle ilgili sözleri, 2- Mutâbaat ve şevahid ile zayıf hadisi güçlendirmenin şartları ve güçlendirmeye engel olanlar. 3- Mutâbaat ve şevahid ile güçlendirmeye uygun zayıf hadis örnekleri verilmiştir. İkinci bölümün başlığı şöyledir: Zayıf hadisleri mutâbaat ve şevahid metodu olmadan güçlendirme yöntemleri. Bu bölümde dört altı başlık vardır: a) Zayıf hadisin Kur'an, sünnet ve icmaya uygun olmakla güçlendirilmesi. b) Zayıf hadisin ümmetin kabul edip müçtehidin onu delil göstermesiyle güçlendirilmesi. c) Zayıf hadisin sahabenin sözü ve fıkıh kaidelerine uygun olmasıyla güçlendirilmesi. d) Zayıf hadisin (ilmî) gerçeğe ve (sufi) keşfine uygun olmasıyla güçlendirilmesi. Araştırmada, hem senedi hem metni güçlendirmeye yarayan, senedi değil de metni gerçekleştirmeye yarayan desteklerden bahsedilmiştir. Senedi olmayanların Hz. Peygamber'e (s.a.s.) isnadı doğru değildir. Ne senedi ne de metni güçlendirmeye yaramayanlar vardır ki, bunlar itibar edilmeyen yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain how the weak Hadith develop, to determine the conditions that reinforce Hadith validity, and to describe possible arguments and methods for strengthening the weak Hadith. This thesis also describes the types of weak Hadith among scholars, along with some examples for practical application where possible. This study is compiled in the form of a separate book on the methods for identifying strong Hadith, and it includes an introductory chapter, plus two further chapters. The introductory chapter includes the definition of the message's title, a description of the weak Hadith, and further sections that will be outlined. The first chapter is titled,“Strengthening the weak Hadith with follow-ups and evidence,”and it includes three chapters as follows: 1) The definition of follow-ups, evidence, and the work of researchers to strengthen the weak Hadith 2) The conditions of strengthening the weak Hadith with follow-up, and evidence, as well as factors that prevent the strengthening of a Hadith 3) The strengthening of Hadith with follow-ups and evidence The second chapter is titled,“Strengthening weak Hadith without follow-ups and evidence,”and it includes four chapters as follows: 1) Strengthening the weak Hadith with the approval of the Holy Quran, consensus, and measurement 2) Strengthening the weak Hadith with the nation's acceptance and thoughtful inferences 3) Strengthening the weak Hadith with the approval of the companions and in agreement with the rule of jurisprudence 4) Strengthening the weak Hadith with the consent of reality and disclosure The study concludes that arguments are useful only for strengthening of“Sinid”and“Metn”together. Some of them, however, may be useful only for strengthening of“Metn”without“Sinid.”Therefore, it cannot be attributed to the messenger of Allah - peace be upon him.