Hadis ilmi açısından kırâat farklılıklarına dair rivâyetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of narrations regarding Qira'at (Recitation) differences from the perspective of Hadith science
  1. Tez No: 994957
  2. Yazar: OGHIZ NAJMALDEEN SULIMAN SULIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hadis ilmi açısından kırâat farklılıklarına dair rivâyetlerin değerlendirilmesini konu edinmektedir. Çalışma, Kur'ân kırâatlerinde yer alan ve özellikle kelimelerin lafız, şekil veya eda bakımından farklı okunması sonucu ortaya çıkan ihtilafları ifade eden ferş kapsamında değerlendirilen, yani kelime bazlı olup bazı durumlarda manaya etki eden kırâat farklılıklarına dair rivâyetleri, hadis ilminin yöntem ve ölçütleri çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel konusu, ferş ile ilgili kırâat farklılıklarına dair rivâyetlerin hadis ilmi açısından değerlendirilmesidir. Bu çerçevede öncelikle hadis ve kırâat ilimleri arasındaki yöntemsel ilişki ele alınmış; iki disiplinin rivâyet, aktarım ve sıhhat kriterleri bakımından ortak ve farklı yönleri ortaya konulmuştur. Tez; giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde hadis ilminin kırâat ilmine katkısı çerçevesinde, hadis ve kırâat ilimlerinde kullanılan ortak temel kavramlar, muhaddislerin kırâat ilmine yaklaşımları, hadis literatüründe kırâat konusunun yeri ve hicri üçüncü asra kadar muhaddis kârîlerin ilmî faaliyetleri incelenmiştir. Ayrıca şâz kırâatlere yönelik hadis âlimlerinin tutumları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Fâtiha sûresinden Nâs sûresine kadar ferşle ilgili kırâat farklılıklarına dair rivâyetler ele alınmış; bu rivâyetler hadis ilminin tahric, isnad ve metin tenkidi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Rivâyetlerin sıhhat durumları belirlenmiş, erken ve geç dönem hadis kaynakları ışığında muhteva değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; rivâyetler Kur'ân sûrelerinin tertibine uygun biçimde sistematik olarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, ferşle ilgili kırâat farklılıklarına dair rivâyetlerin önemli bir kısmının hadis ilmi açısından sahîh olduğu, kırâat farklılıklarına dair rivâyetlerin temellendirilmesine ve anlaşılmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, hadis ve kırâat ilimleri arasındaki sistematik ilişkinin daha açık bir şekilde ortaya konulmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the evaluation of narrations regarding recitational variants (qirā'āt) from the perspective of Hadith science. The study aims to examine narrations pertaining to farsh al-huruf—which refers to word-specific variations in the Quranic text involving differences in pronunciation, morphology, or articulation that occasionally impact the meaning—within the framework of the methodology and criteria of Hadith science. The subject of this research is the evaluation of narrations regarding farsh -based recitational variants from the perspective of Hadith science. In this context, the methodological and terminological linkage between the disciplines of Hadith and Qira'at is first examined; the commonalities and distinctions between the two disciplines are established regarding their criteria for narration (riwāyah), transmission (naql), and authenticity (siḥḥah). The thesis consists of an introduction, two chapters, and a conclusion. In the first chapter, within the framework of the contribution of Hadith science to the science of Qira'at, the common fundamental concepts used in both disciplines, the approaches of Hadith scholars (muhaddithun) toward the science of Qira'at, the place of Qira'at in Hadith literature, and the scholarly activities of Hadith-scholar reciters (al-muhaddith al-qāri) until the third century AH are examined. Additionally, the attitudes of Hadith scholars toward irregular recitations (shadhdh qira'at) are evaluated. In the second chapter, narrations regarding farsh -based recitational variants from Surah al-Fatiha to Surah al-Nas are addressed; these narrations are analyzed using the Hadith methods of takhrij (extraction), isnad (chain of transmission), and matn (textual) criticism. The authenticity (sihhah) status of the narrations has been determined, and content evaluations have been conducted in light of early and late-period Hadith sources. Qualitative research method was adopted for this study, and the narrations were systematically examined in accordance with the traditional order of the Quranic surahs. The research concludes that a significant portion of the narrations concerning farsh -based recitational variants is authentic (sahih) from the perspective of Hadith science, and that these narrations contribute to the substantiation and understanding of recitational variants. In this regard, the study contributes to a clearer demonstration of the systematic relationship between the sciences of Hadith and Qira'at. İt will be filled in later.