Nevşehir ve Samsun ili çevresi coccinellidae (Insecta : Coleoptera) türleri üzerine biyoekolojik ve faunustik araştırma
Ioecological and faunustical research on coccinellidae (Insecta: Coleoptera) species in Nevşehir and Samsun province environment
  1. Tez No: 799731
  2. Yazar: TUĞÇE FERVEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KEKİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Nevşehir ve Samsun ili çevresi Coccinellidae (Insecta: Coleoptera) türleri üzerine biyoekolojik ve faunustik araştırma adlı tez çalışmamızın arazi incelemeleri 2021-2022 yılları arasında Samsun ve Nevşehir illerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Coccinellidae familyası üyelerİ: biyolojik, ekolojik ve faunistik bakımdan araştırılmıştır. Arazi çalışmaları ağırlıklı olarak 2021 yılını kapsamaktadır. Toplanan örneklerin laboratuvar ortamında teşhisi yapılmış ve Coccinellidae familyasına ait 9 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 4'ü Samsun, 5'i ise Nevşehir habitatlarında bulunmuştur. Literatür taraması ve türlerin daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılmaları yapılmış ve Samsun ili içi yeni olan iki, Nevşehir ili için beş yeni kayıt tespit edilmiştir. Arazi çalışmaları yapılırken ekolojik veriler; sıcaklık, nem, yağış, rüzgâr hızı, basınç, 5 cm ve 10 cm toprak sıcaklığı gibi ekolojik veriler de değerlendirilmiştir. Tez çalışmamız ile Nevşehir ve Samsun illerinin Coccinellidae familyası faunası; taksonomik ve biyoekolojik bakımdan katkı sağlanılması amaçlanarak özellikle, bu familya taksonlarının biyolojik kontrol rollerinin tespiti istenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Our thesis titled 'Bioecological and Faunistic Research on Coccinellidae (Insecta: Coleoptera) Species in the Vicinity of Nevşehir and Samsun Provinces' conducted field surveys in the years 2021-2022 in Samsun and Nevşehir provinces. In this study, members of the Coccinellidae family were investigated in terms of their biological, ecological, and faunistic aspects. The fieldwork mainly covered the year 2021. The collected specimens were identified in the laboratory, and 9 species belonging to the Coccinellidae family were determined. Four of these species were found in Samsun, and five were found in Nevşehir habitats. Literature review and comparison with previous studies were conducted, resulting in the discovery of two new records for Samsun province and five new record for Nevşehir province. Ecological data such as temperature, humidity, precipitation, wind speed, pressure, and soil temperature at 5 cm and 10 cm depths were evaluated during the field surveys. The aim of our thesis was to contribute taxonomically and bioecologically to the Coccinellidae fauna of Nevşehir and Samsun provinces, particularly by determining the biological control roles of these family taxa.”