Kurumsal sürdürülebilirlik anlayışı ve uygulamaları: Türkiye'nin en değerli markalarının sürdürülebilirlik raporlarının incelenmesi
Corporate sustainability perceptive and practices: Analyzing the sustainability reports of Turkey's most valuable brands
- Tez No: 799739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda dünyada yaşanan iklimsel ve çevreyle ilgili değişimlerin etkileri ve nedenleri birçok kavramla birlikte sürdürülebilirlik kavramının da görünürlüğünü arttırmıştır. Bu durum, toplumların, devletlerin ve işletmelerin her anlamıyla sürdürülebilirlik kavramına olan ilgisini arttırmış ve bu konu ile ilgili politika ve stratejiler tartışılmaya başlanmıştır. İşletmelerin sürdürülebilirlik uygulamalarının çevre, toplum ve ekonomi üzerindeki etkisinin yanı sıra işletmelerin itibar ve imajlarına da katkısı vardır. Bu nedenle işletmeler yaptıkları katkıları duyurmak amacı ile sürdürülebilirlik raporları hazırlamaktadır. Sürdürülebilirlik raporları başlangıçta gönüllü bir hareket olarak başlayıp giderek artan önemi sebebiyle işletmeler ve kamuoyu tarafından hızla kabul görmüştür. İşletmeler sürdürülebilirlik raporu düzenleyerek ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim başarısını kamuoyu ile paylaşmakta; bunun sonucunda ise kurumsal itibarında ve işletmeye duyulan güvende artışla birlikte marka imajını güçlendirmeye çalışmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi kullanılacaktır. Bu kapsamda, ilk olarak Brand Finance raporuna göre Türkiye'nin en değerli ilk otuz markasının web sitesi sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk konuları etrafında incelenecektir. Daha sonra bu otuz işletme arasından sürdürülebilirlik raporu yayınlayan işletmeler belirlenerek sürdürülebilirlik raporları içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the effects and causes of climatic and environmental changes in the world have increased the visibility of the concept of sustainability along with many other concepts. This situation has increased the interest of societies, states and businesses to the concept of sustainability in every sense, and policies and strategies related to this issue have begun to be discussed. In addition to the impact of the sustainability practices of the enterprises on the environment, society and economy, it also contributes to the reputation and image of the enterprises. For this reason, businesses prepare sustainability reports in order to announce their contributions. Sustainability reports, which started as a voluntary movement at the beginning, have been rapidly accepted by businesses and the public due to their increasing importance. Businesses share their economic, environmental, social and corporate management success with the public by issuing a sustainability report; As a result, it tries to strengthen its brand image with the increase in its corporate reputation and trust in the business. Content analysis, one of the qualitative research methods, will be used in this research. In this context, first of all, according to the Brand Finance report, the websites of Turkey's top thirty most valuable brands will be examined around sustainability and corporate social responsibility issues. Then, among these thirty companies, the companies that publish sustainability reports will be determined and their sustainability reports will be examined with content analysis and descriptive analysis methods.