Kültürel miras unsurlarının ve doğal çekiciliklerin turizm pazarlaması kapsamında değerlendirilmesi: Gevaş örneği
The evaluation of cultural heritage elements and natural attractions in the scope of tourism marketing: The case of Gevaş
- Tez No: 799744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç ve kapsam: Tarihi süreç boyunca toplumlardan kalan tarihi eserler ve bu eserlerin belirli koşullarda korunarak günümüze aktarılması, bunun yanında somut olmayan (gelenek, görenek) bazı kültürel değer veya unsurların araştırılması, incelenmesi karşımıza kültürel miras kavramını çıkarmaktadır. Kültürel miras unsurları tarih boyunca var olan ve korunarak kuşaktan kuşağa aktarılan unsurlardır. İnsanoğlunun geçmişte kazandıkları tecrübelerin, aklın ve yaratıcılığın günümüze kadar ulaşmış kazanımlarıdır. Kültürel miras, niteliği bakımdan somut ve somut olmayan kültürel miras olarak ikiye ayrılmaktadır. Somut kültürel miras da taşınır ve taşınmaz diye ayrılmaktadır. Kültürel miras, eski dönemlerden kalma bir kent, arkeolojik sit, eski bir kilim, ya da ritüel olarak ortaya çıkmaktadır (Aysu, 2013). Kültürel miraslar, içinde mevcut oldukları bölge için ekonomik yönden çok önemli bire yere sahiptirler. Kültürel miras algısının ve farkındalığının sağlanması neticesinde çok fazla sayıda turist, kültürel miras değerlerini keşfetmek için bu bölgelere seyahat etme yöneliminde bulunacaklardır (Karaca Yılmaz vd., 2017). Turizm endüstrisinin ekonomik getirisinden faydalanmak, global rekabette bir imaj edinerek kendine alan açmak isteyen bölgeler için kültürel miras çok önemli bir yatırım alanı haline gelmektedir. Özellikle sanayi, tarım vb. diğer alanlarda yeterince gelişememiş ülkelerde turizm destinasyonları, ekonominin temel unsurlarından biri haline gelmektedir. Destinasyonların ekonomik getiri sağlayabilmesi ise ziyaretçi sayısını ve ziyaretçilerin turizm harcamalarını arttırmakla mümkündür. Bu bakımdan turist çekebilmek için destinasyonun, diğer destinasyonlardan farklılığının ve çekiciliğinin öne çıkarılması gerekirken; en üst düzeyde fayda sağlanabilmesi için de etkili pazarlama stratejileri geliştirilmeli ve destinasyonun rasyonel bir şekilde pazarlanabilmesi gerekmektedir (Çakmak ve Kök, 2012: 82) Herhangi bir destinasyondan söz edebilmek için; destinasyonda kültür, iklim ve doğa özelliklerinin bulunması, içerisinde doğal ve kültürel zenginliği barındırması, o bölgeye gelen turistler için bölgeye özgü aktivitelerin geliştirilmesi, konaklama, yeme içme, ulaşım ve iletişim olanaklarının olması, kamusal hizmetlerin bulunması ve turist çekim merkezlerini barındırması, belli sahip olması gerekmektedir Gevaş ilçesi sahip olduğu turizm potansiyeline rağmen turizmden hak ettiği ölçüde faydalanamayan destinasyonlardan biridir. İlçe, gerek doğa gerekse kültür turizmi açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Buna rağmen, turizm seviyesinin oldukça düşük olduğu görülebilmektedir. Bu bağlamda, araştırmayla Gevaş‟ın turizm pazarlamasında yaşadığı sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara dair çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose and scope: Historical artifacts left from societies throughout the historical process and transferring these artifacts to the present day by preserving them under certain conditions, as well as researching and examining some intangible cultural values or elements bring out the concept of cultural heritage. Cultural heritage elements are elements that have existed throughout history and are preserved and transferred from generation to generation. They are the achievements of humankind's past experiences, intelligence and creativity that have reached the present day. Cultural heritage is divided into two as tangible and intangible cultural heritage in terms of its nature. Tangible cultural heritage is also divided into movable and immovable. Cultural heritage emerges as an ancient city, archaeological site, old rug, or ritual (Aysu, 2013). Cultural heritages have a very important place economically for the region in which they exist. As a result of ensuring the perception and awareness of cultural heritage, a large number of tourists will tend to travel to these regions to discover cultural heritage values (Karaca Yılmaz et al., 2017). Cultural heritage is becoming a very important investment area for regions that want to benefit from the economic return of the tourism industry and gain an image in global competition. Especially in industry, agriculture etc. In countries that have not developed enough in other areas, tourism destinations are becoming one of the basic elements of the economy. The economic return of destinations is possible by increasing the number of visitors and tourism expenditures of the visitors. In this respect, in order to attract tourists, the difference and attractiveness of the destination from other destinations should be emphasized; Effective marketing strategies must be developed and the destination must be marketed rationally in order to obtain the highest level of benefit (Çakmak and Kök, 2012: 82). The destination must have cultural, climate and nature features, contain natural and cultural richness, develop region-specific activities for the tourists coming to that region, have accommodation, eating and drinking, transportation and communication opportunities, have public services and host tourist attraction centers. Despite its tourism potential, Gevaş is one of the destinations that cannot benefit from tourism to the extent it deserves. The district has very rich resources in terms of both nature and cultural tourism. Despite this, it can be seen that the level of tourism is quite low. In this context, it is aimed to determine the problems Gevaş experienced in tourism marketing and to develop solutions for these problems with the research.