Psikolojik sermaye bileşenlerinin sosyal kaytarma davranışına etkisinin incelenmesi: Beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
Investigation of the effects components of psychological capital on social loafing behavior: A research on white collar
  1. Tez No: 799748
  2. Yazar: MEHMET KÖRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ORAL ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma ile çalışanların psikolojik sermaye bileşenlerinin, sosyal kaytarma davranışlarına ne şekilde etki ettiğini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ege bölgesinde istihdam edilen 415 beyaz yakalıdan anket aracılığı ile veri toplanmıştır. Kullanılan anket formu katılımcıların demografik yapısını belirlemeye yönelik ifadeler ve araştırma değişkenlerini ölçmek için kullanılan iki ölçeğe ait ifadelerden oluşmaktadır. Araştırmada psikolojik sermaye ve bileşenleri ile sosyal kaytarma arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların psikolojik sermaye düzeylerini belirlemek için Luthans ve arkadaşları (2007) tarafından geliştirilen, Çetin ve Basım'ın (2012) dilimize uyarladığı psikolojik sermaye ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların sosyal kaytarma düzeylerini belirlemek için de Mulvey ve Klein (1998) tarafından geliştirilen Gök ve Koca (2016) tarafından dilimize uyarlanan kişinin kendi sosyal kaytarmasını ölçen ölçek kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iki ölçeğin de geçerlilik ve güvenilirlik değerlerinin uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda psikolojik sermaye ve bileşenlerinin sosyal kaytarma ile negatif ve anlamlı ilişki içinde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca psikolojik sermaye ve bileşenlerinin sosyal kaytarmayı negatif yönde etkilediği de araştırmanın bir diğer bulgusudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how employees' psychological capital components affect their social loafing behaviours. For this purpose, data were collected from 415 white-collar workers employed in the Aegean region via survey. The survey form used consists of expressions for determining the demographic structure of the participants and expressions for two scales used to measure research variables. In the research, correlation and regression analysis were performed to determine the relationship between psychological capital and its components and social loafing. To determine the psychological capital levels of the participants, the psychological capital scale developed by Luthans et al. (2007) and adapted to our language by Çetin and Basım (2012) was used. In order to determine the social loafing levels of the participants, the scale measuring one's own social loafing developed by Mulvey and Klein (1998) and adapted to our language by Gök and Koca (2016) was used. As a result of the analyzes made, it was determined that the validity and reliability values of both scales were appropriate. According to the results of the research, it was found that psychological capital and its components are in a negative and significant relationship with social loafing. In addition, another finding of the research is that psychological capital and its components negatively affect social loafing.