Limited ortaklıklarda esas sermaye payının miras, eşler arasındaki mal rejimi hükümleri ve cebri ibra yoluyla geçişi
Transfer of capital shares in the limited liability companies through inheritance, provisions regarding marital property, and execution proceedings
  1. Tez No: 799749
  2. Yazar: MÜGE EVLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
“Limited Ortaklıklarda Esas Sermaye Payının Miras, Eşler Arasındaki Mal Rejimi Hükümleri ve Cebri İcra Yoluyla Geçişi”başlıklı tezimizde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 596. maddesi ile düzenlenen limited ortaklık esas sermaye paylarının ve bu paylardan doğan haklar ile borçların sözleşme ile devrinden ziyade miras hukuku, mal rejimi hukuku ve icra hukuku çerçevesinde bir başkasına geçişi incelenmiştir. Tezimizin birinci bölümünde esas sermaye payı kavramı ve bu payın özellikleri ile limited ortaklık esas sermaye paylarının aslen ve devren iktisabı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise TK 596 hükmünde sayılan miras, eşler arasındaki mal rejimi ve cebri icra hâllerinin kapsamı ile bu hâllerin gerçekleşmesi durumunda müktesipler ve limited ortaklık tarafından yapılması gereken işlemler ele alınmıştır. Son bölümde esas sermaye payının miras, eşler arasındaki mal rejimi hükümleri veya cebri icra yolu ile müktesipler tarafından edinilmesinin ve ortaklığın müktesipler hakkında TK 596/2 uyarınca ret kararı vermesinin ilgili esas sermaye paylarından doğan haklar ve borçlara etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transfer of capital shares, rights, and obligations in limited liability companies through inheritance, provisions regarding marital property, and execution proceedings as specified in Article 596 of the Turkish Commercial Code (TCC) numbered 6102. The thesis consists of three parts, where the transfer of capital shares through inheritance, provisions regarding marital property, and execution proceedings is discussed. The first chapter of this study explains the concept of capital shares, their characteristics, and the original and derivative acquisition of capital shares in limited liability companies. The second chapter explores the scope of Article 596 of TCC and the legal proceedings that the parties may undertake. In the final section, we examine the effects of transfers of capital shares through inheritance, provisions regarding marital property, and execution proceedings, as well as the companies' rejection of these transfers in accordance with Article 596/2 of TCC.