Teftâzânî'nin Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî adlı eserinde geçen şiirlerin incelenmesi
An investigation of the poems mentioned in Teftâzânî's work titled Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî
- Tez No: 799753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Teftâzânî'nin (ö.792/1390) yaşadığı dönem, hayatı ve ilmî kişiliğiyle ilgili önemli bilgiler verilmiştir. Onun, Sarf ilmine dair şaheser bir biçim ve iyi bir üslupla kaleme aldığı Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî isimli eserinde sarf kuralların ispatında şahid olarak getirdiği şiirlerin tespiti ve onların istişhâd yönleri geniş bir şekilde ele alınıp incelenmiştir. Çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; İstişhad kavramı ve istişhad kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümde; Teftâzânî'nin yaşadığı dönem, hayatı, ilmî kişiliği, hocaları, öğrencileri, eserleri ve Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî adlı eserinin adı, yazılış gayesi, ihtiva ettiği konular ve istişhâd metodu incelenmiştir. İkinci bölümde ise Teftâzânî'nin Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî adlı eserinde, Sarf kuralların ispatında istişhâd ettiği şiirlerin tespiti ve onların istişhâd yönleri tafsilatlı bir şekilde ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, important information about the period, lifetime and scientific personality of Teftâzânî (ö.792/1390) has been given. It has been handled and investigated that the determination of the poems he wrote as a witness in the proof of the rules of the sarf and their istishhad aspects in his work named Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî that he wrote in a perfect literary style in detail. The study consists of an introduction and two parts. The concept istishhad and the sources of istishhad has been handled in the study. In the first section, it has been investigated that the period, lifetime, scientific personality, scholars, students, works of Teftazani, and the name of his work, the purpose of writing, content and istishhad method in his work named Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî. In the second part, it has been examined that the determination of the poems istishhad in proof of the rules of Sarf, and the istishhad aspects of his poems in detail.