Farklı sulama düzeylerinin yazlık kabakta(Cucurbita pepo L.) verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of the different water levels on the yield and the qualityproperties of summer squash
- Tez No: 799752
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Harran Ovası koşullarında, yazlık kabakta (Cucurbita pepo L.) damla sulama yöntemi kullanılarak su-verim ilişkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde ilkbahar ve yaz dönemi olmak üzere iki farklı ekim zamanında (ilkbahar-yaz) gerçekleştirilmiştir. Çalışma A sınıfı buharlaşma kabında oluşan 4 günlük toplam buharlaşmanın %50, %75, %100, %125 ve %150'sinin karşılandığı su düzeyleri için beş farklı pan katsayısı (Kcp1=0.50, Kcp2=0.75, Kcp3=1.00, Kcp4=1.25 ve Kcp5=1.50'si) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda sulama suyu miktarındaki artış, incelenen parametrelerin değerlerinde ilkbahar ve yaz dönemlerindeki çalışmalarda farklı sonuçların elde edilmesine neden olmuştur. Ekim zamanı ve su seviyelerine bağlı olarak her iki ekim döneminde %50 konusundaki bitkilerde kuvvetli su stresi yaşanmış ve düşük verim elde edilmiştir. Oysa ilkbahar döneminde %125, yaz döneminde ise %100 konusundaki bitkilerden yüksek verim sağlanmıştır. İlkbahar ve yaz dönemi olmak üzere toplam 21 hasat yapılan bu çalışmada en yüksek verim ilkbahar döneminde %125 konusunda 1928.75 kg/da ve yaz döneminde %100 konusunda 2599.17 kg/da olarak elde edilmiştir. En düşük verim ise her iki ekim döneminde (ilkbahar-yaz) %50 konusundan sırasıyla 1305.00 kg/da ve 2078.33 kg/da olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the water-yield relationship using drip irrigation method on the Cucurbita plant in Harran plain conditions. This study was conducted using randomized block design with three replicates for two different planting time, spring and summer periods. In the Class A evaporation pan, the water levels were examined for providing 50%, 75%, 100%, 125% and 150% of four-days total evaporation amount, and five different pan coefficient (kcp1=0.50, kcp2=0.75, kcp3=1.00, kcp4=1.25 and kcp5=1.50) were used. In the treatment of kcp1 a water stress and the lowest yield occurred in the plants for both planting time due to water levels. Results of twenty-one different times of harvesting showed that the highest yield was obtained at treatment of 125% as 1928.75 kg/da in the spring period and at the treatment of 100% as 2599.17 kg/da in the summer period while the lowest yield was obtained at the treatment of 50% as 1305.00 kg/da and as 2078.33 kg/da for spring and summer periods, respectively. These findings indicated that water has a statistically significant effect on the yield and yield components. In this study, four daily evaporation in the Class A evaporation pan should be suggested at least 100% or 125% treatments due to water demand is very high for optimum efficiency in the production of pumkin in semi-arid regions. KEYWORDS: Summer squash, Drip Irrigation System, Water-yield relationship, Planting times, Water levels.