Sa'dullâh el-Berde'î'nin Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî adlı hâşiyesinin edisyon kritiği
Edition criticism of Sa'dullâh el-Berde'î's annotation titled Şerhu Tasrîfi'z-Zencânî
- Tez No: 809963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada Zencânî, Teftâzânî ve Sa'dullâh el-Berde'î hakkında özlü bir bilgi verildikten sonra Berde'î'nin sarf ilmi alanında kaleme aldığı Hâşiyetu Şerhi Tasrîfi'z- Zencânî adlı eserinin edisyon kritiği yapılmıştır. Söz konusu çalışmada, hâşiye olması münasebetiyle Teftâzânî'nin tüm ibareleri değil de gerekli kısımları izah edilmiştir. Sa'dullâh el-Berde'î'nin hâşiyesinde muhatap kitle göz önünde bulundurarak kapalı bir üslup yerine gayet anlaşılır ve akıcı bir dil kullanıldığı tespit edilmiştir. O, Teftâzânî'nin ibarelerini ilmî bir üslupla ele alarak kendisine yöneltilebilecek tenkitleri mantıkî kaide ve kurallarla incelemiştir. Şerhte yer alan tartışmalı konularda teslimiyetçi bir tavır takınmayarak tercihini objektif bir şekilde ortaya koyması da dikkat çekici husulardandır. Sa'dullâh el-Berde'î, okuyucunun kafasını karıştırmamak için hâşiyesini gereksiz tartışmalardan uzak tutmuştur. Teftâzânî'nin şerhinde eksik bırakılan konu ve ibareler Sa'dullâh el-Berde'î tarafından ustaca tamamlanarak araştırmacıların istifadelerine sunulmuştur. Geniş bir kaynak yelpazesine sahip olan hâşiye, konuyla ilgili sunulan örneklerin okuyucunun ufkunu genişletmesiyle de ön plana çıkmaktadır. Söz konusu hâşiye, daha sonra Teftâzânî'nin şerhi üzerine yazılan çalışmalara da ışık olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, after providing concise information about Zencânî, Teftâzânî ve Sa'dullâh el-Berde'î, the edition critique of Berde'î's work titled Hâşiyetu Şerhi Tasrîfi'z-Zencânî, which he wrote in the field of sarf science, have been conducted. In the aforementioned study, not all the phrases of Teftâzânî, but the necessary parts are explained due to the fact that it is an annotation. In Sa'dullah el-Berde'î's annotation, it has been determined that a very understandable and fluent language is used instead of a closed style, considering the addressee group. He handled Teftâzânî's expressions with a scientific style and examined the criticisms that could be directed against him with logical rules. It is also remarkable that he did not take a submissive attitude on the controversial issues in the annotation and showed his preference in an objective way. Sa'dullah al-Barda'î kept his annotation away from unnecessary discussions in order not to confuse the reader. The subjects and phrases left incomplete in Teftâzânî's commentary were masterfully completed by Sa'dullâh al-Berde'î and presented to the researchers' use. The annotation, which has a wide range of sources, also comes to the fore with the examples presented on the subject broadening the reader's horizons. The aforementioned annotation also shed light on the studies written on Teftazani's commentary later on.