Filamentöz fungusların kültürasyonunda kullanılan bazı standart ve modifiye besiyerlerinin Aspergillus alliaceus'ta sporulasyon ve sklerotyum oluşum verimine etkisi
The effect of some standard and modified media used in the culture of filamentous fungi on sporulation and sclerotium formation yield in Aspergillus alliaceus
  1. Tez No: 799792
  2. Yazar: MURAD MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada, filamentöz fungusların kültürasyonunda kullanılan bazı standart ve modifiye besiyerlerinin Aspergillus alliaceus'ta sporulasyon ve sklerotyum oluşum verimine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Filamentöz funguslardan olan küfler arasında özellikle endüstriyel enzim üretiminde Aspergillus cinsi küfler potansiyel bir öneme sahiptir. Bu nedenle tez konususunun materyali olan seçtiğimiz, Aspergillus alliaceus organizmasının invitro besi ortamlarındaki gelişim biyolojisinin özellikle sporulasyon ve sklerotium oluşumu açısından incelenmesi hedeflenmiştir. Standart besiyerlerinden CZ, CYA, CY20S, CY40S, CY60S, OA, MEA (Blacklees' ve Samson versiyonları da dahil), G25N, DG18, MY50G, MY20, M20 ve M40, M40Y, PCA, PDA, SNA, Rose Bengal Streptomycin Agar ve bu besiyerlerinin bazılarının modifiye edilmiş katı formlarına ekim yapılacak; 25, 30 ve 37 ⁰C'de inkübe edilecektir. İnkübasyon sonrası küfün koloni çapı, tekstürü ve gözlenen morfoloji verileri yazılı ve görsel olarak kaydedilecektir. Yapılacak karşılaştırma sonrasında, gerek sklerotyum oluşum zamanı, büyüklüğü ve yoğunluğu, gerekse sporulasyon zamanı, rengi ve kalitesi/yoğunluğu açısından besiyerleri birbiriyle kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of some standard and modified media used in the cultivation of filamentous fungi on sporulation and sclerotium formation efficiency in Aspergillus alliaceus. Among the filamentous fungi, Aspergillus molds have a potential importance especially in industrial enzyme production. For this reason, it is aimed to examine the developmental biology of Aspergillus alliaceus, which is the material of the thesis, in in vitro nutrient media, especially in terms of sporulation and sclerotium formation. Standard media include CZ, CYA, CY20S, CY40S, CY60S, OA, MEA (including Blacklees' and Samson's versions), G25N, DG18, MY50G, MY20, M20 and M40, M40Y, PCA, PDA, SNA, Rose Bengal Streptomycin Agar and modified solid forms of some of these media will be cultivated; It will be incubated at 25, 30 and 37 ⁰C. After incubation, the colony diameter, texture and observed morphology data of the mold will be recorded. After the comparison, the media will be compared with each other in terms of sclerotium formation time, size and density, sporulation time, color and quality/density