The role of distraction on flavor perception, interactions with satiety and neural responses to fat
Dikkat dağılmasının aroma algısı üzerindeki rolü, doyma hissi ile etkileşimleri ve yağ oranına karşı sinirsel tepkiler
- Tez No: 799804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR, YRD. DOÇ. DR. MARİA GERALDİNE VELDHUİZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Aşırı yeme ve obezite çağdaş dünyada giderek daha yaygın hale gelmektedir. Obezitenin tedavisi için bu hastalığın gelişimine katkıda bulunan çevresel, davranışsal, sosyal ve duygusal faktörlerin değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Dikkat dağınık yemek yeme alışkanlığı, yağlı beslenme ve doyumsuzluk hissi obezitenin gelişimine katkıda bulunan temel etkenler arasında sıralanmakla beraber, bu etkenlerin arkasındaki mekanizmalar hala tam olarak bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında, eş zamanlı bir işleyen bellek görevine dahil olmanın getirdiği dikkat dağınıklığının aroma algısını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Buna ek olarak, yağ içeriğinin (yüksek yağ, düşük yağ, tatsız) aroma uyaranlarına verilen sinirsel tepkiler üzerindeki etkisi ve ayrıca sinirsel tepkiler ile dikkat dağınıklığının neden olduğu aroma bastırma düzeyi arasındaki muhtemel ilişkiler incelenmiştir. Bulgular dikkat dağınıklığı nedeniyle yağ etkisinin bastırılmasının yalnızca katılımcılar yüksek yağlı uyaranları tattığında gerçekleştiğini göstermiştir. Tatsız içeceklerle kıyaslandığında yüksek yağlı ve az yağlı içeceklerin oluşturduğu sinirsel tepkilerin orta dorsal insula/frontal operkulum, precentral gyrus, talamus ve serebellum bölgelerinde farklılaştığı gözlenmiştir. Az yağlı ve yüksek yağlı içeceklerin sinirsel izdüşümleri arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiş, ancak fusiform ve amigdala bölgelerinde görülen aroma algısı yanıtlarıyla dikkat dağınıklığına bağlı yağ baskılaması düzeyi arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, doyum durumunun çalışma belleği performansını belirleyen tepki süreleri ve doğruluk düzeyi gibi bağımlı değişkenleri güçlü bir şekilde etkilediği, fakat aroma algısı veya dikkat dağıtma yoluyla bastırılan aroma algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Overeating and obesity are becoming more prevalent in the contemporary world. To treat obesity, it is essential to evaluate the environmental, behavioral, social, and emotional factors that contribute to its development. Habitual distracted eating, fat intake, and satiety are aspects associated with the development of obesity. The mechanisms behind these are still unknown. This thesis evaluates how distraction due to engagement in a concurrent working memory task impacts flavor perception. Then, the role of fat content (high fat, low fat, tasteless) on neural responses to flavor stimuli is evaluated, as well as correlations between neural responses and flavor suppression caused by distraction. Finally, the role of satiety in flavor suppression by distraction is explored. The results indicate that suppression of fat by distraction happens only when participants taste high-fat stimuli. Neural responses to high-fat and low-fat drinks vs. tasteless drinks are observed in the mid-dorsal insula/frontal operculum, precentral gyrus, thalamus, and cerebellum. We found no difference between the neural activation of low-fat versus high-fat drinks in the brain. However, we did observe positive brain-behavior correlations, such that a greater response to flavor in fusiform and amygdala responses was related to greater fat suppression by distraction in the flavor perception tasks. Satiety robustly affects working memory performance (a mixture of positive and negative effects on response times and accuracy), but not flavor perception nor distraction-mediated flavor suppression.