Dentin tübülleri içinde kolonize olan bakterilerin yok edilmesinde beş farklı irrigasyon protokolünün etkinliği: Bir konfokal lazer çalışması
The effectiveness of five different irrigation protocols in elimination of bacteria colonizing in dentin tubules: A confocal laser study
- Tez No: 799803
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; farklı irrigasyon aktivasyon sistemlerinin (Standart iğne irrigasyonu (SNİ), Endoaktivatör (EA), EDDY, İrriflex ve Pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ)) dentin tübülleri içine kolonize bakterilere etkisinin Konfokal Lazer Taramalı Mikroskop (KLTM) analizi kullanılarak karşılaştırmaktır. Çalışmaya 60 adet mandibular insan dişi dahil edildi. Dişler beş deney grubu (n=10) ve bir kontrol grubuna (n=10) ayrıldı. Tüm diş örnekleri standardizasyon sağlamak için 18 mm de eşitlendi. Dişler T-Endo Must döner eğeleri ile 40.04 çapa kadar şekillendirildi. Örnekler akrilik rezin bloklara gömülerek steril edildi. Ardından E.faecalisekim işlemi tamamlanıp 21 gün inkübe edildi. Diş örnekleri final irrigasyonu sırasında SNİ, EA, EDDY, İrriflex ve PUİ (İrrisafe ) yöntemleri kullanılarak aktive edildi. Pozitif kontrol grubunda herhangi bir irrigasyon yapılmadı. Dişlerden apikalden sırasıyla 2, 5, 8 mm uzaklıklardan 1 ± 0.1 mm kalınlıklarında horizontal enine kesitler alındı. Alınan kesitler LIVE/DEAD Baclight Canlılık kiti kullanılarak boyandı ardından örnekler KLTM ile görüntülendi. Elde edilen görüntüler Leica Application Suite-Advanced Fluorescence (version 2.6.0.7266; Leica Microsystems CMS GmbH) yazılımı kullanılarak dentin tübüllerine kolonize ölü bakterilerin maksimum penetrasyon derinliği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to compare the effects of different irrigation activation systems (Standard needle irrigation (SNI), Endoactivator (EA), EDDY, Irriflex and Passive ultrasonic irrigation (PUI)) on bacteria colonizing dentinal tubules using Confocal Laser Scanning Microscope (CLSM) analysis. Sixty mandibular human teeth were included in the study. The teeth were divided into five experimental groups (n=10) and a control group (n=10). All tooth samples were equilibrated at 18 mm to ensure standardization. The teeth were shaped with T-endo Must rotary files up to a diameter of 40.04. The samples were sterilized by embedding in acrylic resin blocks. Then, planting with E.faecalis was completed and incubated for 21 days. Tooth samples were activated during the final irrigation using SNI, EA, EDDY, Irriflex and PUI (Irrisafe) methods. No irrigation was performed in the positive control group. Horizontal cross-sections of 1 ± 0.1 mm thickness were taken from the teeth at a distance of 2, 5, 8 mm, respectively, from the apical sections taken were stained using the LIVE/DEAD Baclight Vitality kit, then the samples were visualized with CLSM. The maximum penetration depth of dead bacteria colonizing the dentinal tubules was evaluated using the Leica Application Suite-Advanced Fluorescence software. Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Bonferroni correction were used for statistical analysis.The maximum penetration depth of dead bacteria in the control group was significantly lower than in all experimental groups in all three sections.