Prediction breast cancer in fine needle aspiration images using machine learning
Makine öğrenmeyi kullanarak ince iğne aspirasyon görüntülerinde meme kanseri tahmini
- Tez No: 799861
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yılda tahmini 1,5 milyon yeni vaka ile meme kanseri, hastalığın yüksek ölüm oranı nedeniyle dünya çapında kritik bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve dünya çapında bu demografideki tüm kanser vakalarının %16'sını oluşturmaktadır. Mamografi, meme kanserini erken evrelerinde tespit etmenin en başarılı yoludur ve erken müdahaleye olanak tanır. Meme kanseri erken evrelerinde ultrason, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi kullanılarak tespit edilebilir, ancak bu yöntemler bu anormallikleri araştırma ve teşhis etmede diğer yöntemler kadar iyi değildir. dijital mamografi görüntüleri kullanılarak kanserli tümörler. Bu sayede radyolog uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu görüntülerin teşhis çalışması, bu çalışmada sunulan metodoloji ile geliştirilecek sistem tarafından desteklenecektir. Bu nedenle, önerilen metodoloji ile hızlı ve etkili bir teşhis hastalığın tedavisi için temel öneme sahip olduğundan, teşhisin çevikliğinin ve etkinliğinin artması ve böylece hastaların iyileşme şanslarının artması bekleniyordu. .
Özet (Çeviri)
Breast cancer, with an estimated 1.5 million new cases per year, is a critical worldwide health problem owing to the disease's high fatality rate. It is also the most common cancer among women, accounting for 16% of all cancer cases in this demographic globally. Mammography is the most successful way for detecting breast cancer in its early stages, allowing for early intervention. Breast cancer may be detected in its early stages using ultrasound, magnetic resonance imaging, and computational tomography, albeit these methods are not as good in investigating and diagnosing these abnormalities as other ways This work aims to develop a methodology that is capable of identifying and classifying cancerous tumors using digital mammography images. In this way, the diagnostic work of these images, carried out by radiologist specialists, will be supported by the system to be developed through the methodology presented in this work. Therefore, with the proposed methodology, it was expected an increase in the agility and effectiveness of the diagnosis and, thus, to increase the chances of cure of the patients, since a rapid and effective diagnosis is of fundamental importance for the treatment of the disease.