Mesane kanserli hastaların lenfosit hücrelerinde kardeş kromatid değişim sıklığının belirlenmesi
Determination of sister chromatid exchange fruqency in lymphocyt cells of patients with bladder cancer
  1. Tez No: 79988
  2. Yazar: PINAR ASLAN KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURTEN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
50 ÖZET Klinik teşhis, pelvik tomografi, transrektal USG ve alınan tümör dokusu örneklerinin patolojik incelemesi ile mesane kanseri teşhisi konmuş 17 kanserli olguda malign kitlenin operasyonu öncesi alınan periferal kan lenfositlerinde KKD analizi yapılmıştır. Kontrol grubunu her olgu için aynı özellik, yaş ve cinsiyetteki sağlıklı bireyler oluşturmuştur. Mesane kanserli olgulardaki ortalama KKD değeri 9.31 ± 1.26 kontrol grubunda ise 7.83 ± 0.33 olarak belirlenmiş ve her 2 grup arasındaki fark, istatistiki olarak önemli bulunmuştur (pO.0001). Kanser evrelerine göre olgular, yüzeyel (Evre A) ve invaziv (Evre B, C, D) mesane kanserli olgular olarak sınıflandırılmış ve bu sınıflandırmaya göre yüzeyel mesane kanserli 5, invaziv mesane kanserli 12 olgu olduğu görülmüştür. Yüzeyel mesane kanserli olguların ortalama KKD değeri 8.44 ± 0.49, invaziv mesane kanserli olguların ortalama KKD değeri 9.68 ± 1.32 olarak hesaplanmıştır. Evreler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p=0.03). Mesane kanserli hastalar kendi aralarında sigara tüketimi ve mesane kanserine yakalanma riski açısından da değerlendirilmiş, fakat istatistiki olarak fark bulunamamıştır (p=0.6). Mesane kanserli 17 olgu Gradelerine göre Grade I, Grade n, Grade IH ve Grade IV olarak gruplandınlmış ve gruplar arasında ortalama KKD açısından istatistiki olarak fark bulunmamıştır (p>0.05). Olguların ve kontrol bireylerinin kromozom grupları arasındaki fark istatiksel olarak incelendiğinde, Aı, D, E, F grupları arasında ilişki bulunmazken, diğer gruplar arasındaki farkların anlamlı olduğu görülmüştür. Bulgularımız mesane kanserli hastaların, maligniteye yatkınlıkla ilişkili olması beklenen kromozomal insitabiliteye sahip olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Of 17 patients suffering from bladder carcinoma; pelvic computerised tomography, transrectal ultrasonography and histopatologically confirmed diagnosis were performed sister chromatid exchange (SCE) analysis was done in peripheral blood lymphocytes that are obtained prior to the operation. Control group was consisted of healthy individuals with the same characteristics, age and sex. The average SCE rate of 17 bladder carcinoma cases was found to be 9.31+1.26, it was significantly higher than the mean value of controls that was 7.83+0.33 (pO.0001). The patients were grouped as superficial (Stage A) and invasive (Stage B,C,D) according to cancer staging of patients, and 5 of the patients had superficial bladder carcinoma and 12 of them had invasive bladder carcinoma. The mean SCE rates of patients with superficial and invasive bladder cancer were 8.44+0.49 and 9.68+1.32, respectively. There was a significant difference in SCE values of superficial and invasive bladder cancer (p=0.03). No statistical significant difference was found between the bladder carcinoma patients were evaluated according to consumption of cigarette and to catch of risk to bladder carcinoma (p=0.6). The histopathologic examination of the tumour showed no significant differences of SCE among the grades I, H, HI, IV (p>0.05). When the mean SCE rates of patients and controls were compared with regard to the chromosomal groups, the difference was statistically significant between each group except the Ai, D,E,F groups. Our results indicate that the patients with bladder carcinoma show a degree of chromosomal instability that might be related to a predisposition to neoplasia.