Periodontitis patogenezinde nitrik oksit metabolizmasının değerlendirilmesi
Evaluation of nitric oxide metabolism in the pathogenesis of periodontitis
- Tez No: 752346
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜNHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Periodontitis primer etiyolojik faktörün periodontopatojenler olduğu, kronik, enflamatuar, multifaktöriyel bir hastalık olup diş destek dokularının ilerleyeci destrüksiyonu ile karakterizedir. Periodontitis patofizyolojisinde konak (sigara, diyabet, genetik faktörler) ve bakteri (çeşitli enzimler, bakteriyal uayaranlara bağlı sentezlenen sitokinler, virulans faktörler) kaynaklı birçok faktör rol oynamakla birlikte esas destrüktif mekanizma konak immün enflamatuar cevabı ile ilişkilidir. Enflamasyon sürecinde PGE2, IL1-β ve TNF-α gibi pro-enflamatuar sitokinler ve nitrik oksit sentaz (NOS) ekspresyonu ve buna bağlı olarak üretilen nitrik oksit (NO) miktarının arttığı ve bu molekülün enflamatuar prosesde hayati öneme sahip olduğu bilinmektedir. Enflame gingival dokularda sağlıklı gingival dokulardaki miktara göre, NOS ve IL-6 ekspresyonunun daha yüksek olduğu ve NOS substratı olan arjinin miktarının arttığı bildirilmiştir. Asimetrik dimetil arjinin (ADMA) plazmada, idrarda ve dokularda bulunan, arjinine benzeyen bir aminoasittir ve NOS inhibitörü olarak görev yapmaktadır. NO, NOS ve ADMA enflamatuar hastalık patogenezinde önemli faktörler olup; kardiyovasküler hastalık, romatoid artrit gibi enflamatuar sistemik hastalıklarla ilişkisi de pek çok çalışma ile ortaya konmuştur. Yapılan bir çalışmada, kronik periodontitis ve koroner arter hastalığı olan bireylerin, koroner arter hastalığı olmayan kronik periodontitisli ve sağlıklı bireylere göre yüksek serum ve tükürük ADMA seviyelerine sahip olduğu görülmüştür. Literatürde periodontitis patogenezinde NO ekspresyonunu değerlendiren çeşitli çalışmalar mevcut olmakla birlikte, periodontitis patogenezinde tükürük ADMA seviyeleri üzerinden NO metabolizmasını değerlendiren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu bulgular ışığında, NO yolağının periodontitiste doku yanıtının düzenleyicisi olabileceği hipotezinden hareketle tez çalışmamızın amacı, tükürük ADMA, SDMA, L-NMMA, LArginin ,NOS ,IL-6 düzeyleri üzerinden NO metabolizmasının periodontitis patogenezi ile ilişkisini değerlendirmektir. Generalize Evre III Derece B periodontitis tanısı konmuş, sistemik olarak sağlıklı 21 birey (12 kadın, 9 erkek) (KP grubu) ve hem sistemik hem de periodontal açıdan sağlıklı 24 gönüllü birey (16 kadın, 8 erkek) (K grubu) olmak üzere toplam 45 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Periodontal hastalığın teşhisi için klinik periodontal parametrelerden plak indeksi (PI), sondalamada kanama indeksi (SKİ), klinik ataçman kaybı (KAK) ve cep derinliği (CD) kullanılmıştır. Biyokimyasal parametrelerden tükürük NOS ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemi ile; tükürük ADMA, Arjinin, Homoarjinin, SDMA ve L-NMMA düzeyleri ise LC-MS/MS ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis, primary etiological factor is periodontopathogens, is a chronic, inflammatory, multifactorial disease characterized by the progressive destruction of tooth supporting tissues. Although pathophysiology of periodontitis is associated with many of host derived factors (such as smoking, diabetes, genetic factors) and bacteria (such as enzymes, cytokines which is expressed due to bacteria, virulence factors); the main destructive mechanism is associated with host immune inflammatory response. It's known that proinflammatory cytokines like PGE2, IL-1β, TNF-α and NO production due to expression of NOS were increased with inflammation. It has been reported that the expression of NOS, IL-6, and arginine, which is the substrate of NOS, are higher in inflamed gingiva compared to healthy gingiva. Asymmetric dimethyl arginine (ADMA), an arginine like amino acid, is found in plasma, urine and tissue and acts as a NOS inhibitor. NO, NOS and ADMA are important factors in the pathogenesis of inflammatory diseases, and its relationship with inflammatory systemic diseases such as cardiovascular disease and rheumatoid arthritis has also been demonstrated by many studies. In a previous study, individuals with chronic periodontitis ad coronary artery disease were found to have higher serum and salivary ADMA levels than systemically health individuals with chronic periodontitis. Although there are various studies in the literature which is evaluating NO metabolism in the pathogenesis of periodontitis; there is no study evaluating NO metabolism with salivary ADMA levels in the pathogenesis of periodontitis. In the light of these finding, our hypothesis is that NO pathway may be a regulator of tissue response in periodontitis, and the aim of our thesis is to evaluate the NO metabolism in periodontitis through salivary ADMA, SDMA, L-NMMA, L-Arginine, NOS, and IL-6 levels. Twenty-one (12 women, 9 men) systemically healthy generalized Stage III Grade B periodontitis patients (CP group) and twenty-four (16 women, 8 men) periodontally health volunteers, totally 45 individuals were enrolled the study. For the diagnosis of periodontal disease, clinical periodontal parameters (PI, BOP, CAL, PD) were used. Salivary NOS and IL-6 levels were determined by ELISA method; salivary ADMA, SDMA, L-NMMA, Homoarginine, Arginine levels were analyzed by LCMS/ MS.