Himmetzâde Ahmed Cezbî ve Kenzü'l-esrâr isimli tarikatnamesi: Metin ve inceleme
Himmatzāda Ahmad Jazbī and his tarīqat-nāma called Kanz al-asrār: Text and analysis
- Tez No: 799907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNCEL DEMİRDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Çalışmamızda Ahmed Cezbî'nin hayatı ve Kenzü'l-esrâr adlı risâlesinde yer alan tasavvufi görüşleri ele alınmıştır. Çalışmamız giriş, üç bölüm, sonuç ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı, önemi, kapsamı, sınırları ve kullanılan kaynaklar ifade edilmiştir. Birinci bölümde Ahmed Cezbî'nin hayatı, bağlı bulunduğu tarikatlar ve silsilesine yer verilmiş ve eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde esere bağlı kalarak Ahmed Cezbî'nin tasavvufî görüşleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin tahkik edilen metnine yer verilmiştir. Sonuç kısmında Ahmed Cezbî hakkında elde edilen bilgiler değerlendirilmiş ve onun görüşleri değerlendirilmiştir. Böylece Ahmed Cezbî ve tasavvufî görüşleri hakkında bilgi edinilmiştir. Eserin anlaşılır kılınabilmesi ve güvenilirliğini sağlamak için ekler bölümünde âyet, hadis, kavram ve sözlük dizinleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the life of Ahmed Jazbī and his mystical views stated in Kenzü'lesrâr are discussed. Our studying consists of an introduction, three main parts, a conclusion, and appendices. In the introduction, the purpose, importance, content, limits, and sources used in our thesis are stated. In the first chapter, Ahmed Jazbī's life, sûfî order (tariqa), and sequence (silsila) are discussed, and his works are introduced. In the second part, Ahmed Cezbî's mystical views are discussed based on his risalah. In the third part, the analyzed text of the work was given. In conclusion, the information obtained about Ahmed Jazbī and his views were evaluated. Thus, information about Ahmed Jazbī and his mystical view was obtained. In the appendices, to make the thesis understandable and to provide reliablity lists of verses, hadiths, concepts, and dictionaries are given.