Şehiriçi yollarda gürültü azaltımı için kullanılabilecek yöntemlerin araştırılması
Investigation of noise decreasing methods for urban roads
- Tez No: 799912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ses ve gürültü kaynakları, nüfus artışı ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek çeşitlenmiş ve önemli bir sorun haline gelmiştir. Yüksek seviyedeki gürültünün birçok sağlık sorununa da yol açtığı bilinmektedir. Şehir içi gürültüsünü oluşturan etmenler arasında karayolu kaynaklı gürültü, önemli gürültü kaynaklarından biri durumuna gelmiştir. Özellikle yola yakın binalarda çalışan, eğitim alan ve ikamet edenlerin karayolu gürültüsüne daha fazla maruz kaldıkları yapılan gürültü ölçümleri ve modellemeler sonucu ortaya konulmuştur. Bu tez çalışması kapsamında Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi Yunus Emre Caddesi üzerinde gürültü ölçümleri yapılarak gürültü modellemeleri yapılmış ve bu bölgedeki karayolundan kaynaklı gürültü sorununa çözümler getirilmeye çalışılmıştır. Belirlenen cadde üzerinde karayolundan kaynaklı gürültünün azaltılması için yapılarda özel camlar ve bölme duvarlar kullanılması, sessiz asfalt veya sessiz beton yol uygulamaları yapılması, kavşaklar arasında yeşil dalga koordinasyon sistemi kurulması önerilmektedir. Gürültü perdelerinin gürültüyü azaltmada oldukça etkili olduğu bilinmesine rağmen, bu bölgede şehir içi uygulamasına uygun olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sound and noise sources have become increasingly diversified with the increase in population and the development of technology and an important problem. It is known that high levels of noise cause many health problems. Among the factors that create urban noise, highway noise has become one of the important noise sources. As a result of noise measurements and modelings, it has been revealed that those who work, receive education and reside in buildings close to the road are more exposed to road noise. Within the scope of this thesis, noise modellings were made on Yunus Emre Street in Eskişehir Province Odunpazarı District by performing noise measurements and solutions were tried to be introduced to the noise problem caused by the highway in this region. In order to reduce the noise originating from the highway on the determined street, it is recommended to use special glasses and partition walls in the buildings, to apply silent asphalt or silent concrete road applications, to establish a green wave coordination system between intersections. Although it is known that noise curtains are very effective in reducing noise, it has been evaluated that they are not suitable for urban application in this region.