Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların sağlık algısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health perception and healthy lifestyle behaviors of patients who applied to family medicine policlinic
- Tez No: 799913
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastaların sağlık algısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Kesitsel tipteki bu analitik çalışma polikliniğimize Nisan 2018 - Mayıs 2018 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran 480 katılımcıda yapılmıştır.. Çalışmaya katılanlar araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve onamları alınmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, Sağlık Algısı Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the health perception and healthy lifestyle behaviors of the patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Family Medicine Outpatient Clinic. Materials and Methods: This cross-sectional analytical study was performed in 480 participants who applied to our clinic for any reason between April 2018 and May 2018. The participants were informed about the research and their consent was obtained. Data were collected by using the sociodemographic information form prepared by the researchers, Health Perception Scale and Healthy Lifestyle Behavior Scale. The research data were analyzed by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 22.0.