Bazı silajlık mısır çeşitlerinde verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
The determination of forage yield and quality characteristics in some silage maize varieties
- Tez No: 799911
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada farklı kaynaklardan elde edilen 9 hibrit silajlık mısır çeşidinin (DKC6667, DKC7240, KALUMET, KERAVNOS, KILOWATT, KOLOSSEUS, KWS 5581, P2088, PR31Y43) 2020 yılında Eskişehir İli Odunpazarı ilçesi Karahöyük Köyünde verim, çiçeklenme gün süresi, bitki boyu, koçan yüksekliği, dekara yeşil ot verimi, dekara kuru ot verimi, kuru madde oranı, nişasta, NDF, ADF, protein, yağ ve kül oranı yönünden performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi ekolojik koşullarında yeşil ot verimi bakımından verim sıralamasına göre KOLOSSEUS, KWS 5581 ve DKC6667 çeşitlerini, kuru ot verimi bakımından verim sıralamasına göre P2088, KOLOSSEUS, KWS 5581, DKC6667 ve KALUMET çeşitlerinin umutlu olduğu belirlenmiştir. Hayvan beslemesinde mısır silajının nişasta içeriğinin ve sindirilebilirliğininde önemi fazladır. Bu yüzden çalışmada incelenen çeşitlerden elde edilen silajın nişasta içeriği, NDF ve ADF oranlarına göre yapılan kalite sınıflandırmasında, nişasta içeriği sıralamasına göre KWS 5581, DKC 6667, KALUMET, KERAVNOS çeşitlerinin, NDF oranı sıralamasına göre DKC6667, KWS 5581, KERAVNOS çeşiterinin, ADF oranı sıralamasına göre KERAVNOS, DKC6667, KOLOSSEUS, KWS 5581 çeşitlerinin umutlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 9 hybrid silage maize varieties (DKC6667, DKC7240, KALUMET, KERAVNOS, KILOWATT, KOLOSSEUS, KWS 5581, P2088, PR31Y43) obtained from different sources were determined in 2020 in Eskişehir Province Odunpazarı district Karahöyük Village in terms of yield, days of flowering, plant height, ear height. It is aimed to determine the performances of, green forage yield, dry matter yield per decare, dry matter ratio, starch, NDF, ADF, protein, oil and ash ratio. Results showed that KOLOSSEUS, KWS 5581 and DKC6667 genotype were found to be promised for herb yield. Besides, P2088, KOLOSSEUS, KWS 5581, DKC6667 and KALUMET genotpyes were found to be for hay yield. according to yield rank in terms of hay yield. The starch content and digestibility of corn silage are very important in animal nutrition. KWS 5581, DKC 6667, KALUMET and KERAVNOS genotypes for starch content, DKC6667, KWS 5581, KERAVNOS genotypes for NDF, KERAVNOS, DKC6667, KOLOSSEUS, KWS 5581 genptypes for ADF were determined as promising genotypes.