Cahiliyye ve sadri İslam edebiyatında sevgi ve aşk
Love in the literatüre of pre Islamic age of ignorance
  1. Tez No: 799929
  2. Yazar: MOHAMMADHOSSEİN POURMOHAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, eski Arap edebiyatında aşk konusu incelenmiştir. Giriş bölümünde, Câhiliyye Dönemine tarihi, Arap edebiyatının tarihi ve eski Arap şiirinin konuları, edebi ve tarihsel olarak incelenmiştir. Birinci bölümde , insanşn temel duyuları, sevgi sözlüğü ve Muallakatın temel özelliklerini açıklar. İkinci bölümde, İslam öncesi ve sonrası aşk şiirinin evrimi ve kadınların eski Arap şiirindeki yeri anlatılmaktadır. Üçüncü bölüm gerçek aşkı (Tanrı ve Peygamber ve Ehl-i Beyt Sevgisi) ve bu sevginin Kuran ve hadis açısından kişisel ve toplumsal özelliklerini ve etkilerini açıklar. Bu bölümde hadisler çerçevesinde“Hz. Muhammed Sevgisi”işlenmektedir. Ayrıca Hz. Peygamber'in bu konudaki hadisleri Kütüb-ü Sitte çerçevesinde tespit edilmiş ve bunların daha iyi anlaşılması için konu ile ilgili hadis şerhlerine müracaat edilmiştir. Dördüncü Bölüm aşkı alimler açısından tanımlar ve Ibn Sînâ (filozof) ve Mevlana'nin (Sufi) teorilerini bu konu ile karşılaştırır ve sevgi ile güzellik arasındaki ilişkiyi ve aşk faktörlerini açıklar.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of love in ancient Arabic literature was examined. In the introductory section, the history of the Jahiliyye Period, the history of Arabic literature and the subjects of the old Arabic poetry are examined in literary and historical terms. In the first chapter, the basic senses of human beings, the dictionary of love and explains the basic features of the suspense. In the second chapter, the evolution of love poetry before and after Islam and the place of women in the old Arab poetry are explained. The third chapter explains the true love (God and the Prophet and the Ahl al-Bayt) and the personal and social characteristics and effects of this love in terms of the Qur'an and hadith. In this chapter, within the framework of the hadith“Hz. The Love of Muhammad ”. In addition, Hz. The hadiths of the Prophet on this subject were determined within the framework of Kütüb-ü Sitte and for the better understanding of these, hadith commentaries were applied. Chapter Four defines love in terms of scholars and compares the theories of Ibn Sînâ (philosopher) and Mevlana (Sufi) with this subject and explains the relationship between love and beauty and the factors of love.