Reşid Rıza'nın dini ve siyasi görüşleri
Religious and political opinions of Rashid Rida
- Tez No: 799930
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
1898-1935 yılları arasında Kahire'de çıkardığı Menar Dergisi aracılığıyla tüm dünya Müslümanlarına seslenen Reşid Rıza'nın en büyük hedefi, Müslümanların ilerlemesini sağlayacak olan ıslahın gerçekleştirilmesidir. Bu hedefini, Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında yaşanan siyasi hareketlilik ve kaos zamanlarında gerçekleştirmeye çalışan Rıza'nın durduğu yer oldukça önemlidir. Bu nedenle söz konusu dönemlerin doğru anlaşılması Reşid Rıza'nın fikirlerini de anlamayı kolaylaştıracaktır. Urvetü'l-Vüska Dergisi'ne duyduğu hayranlık nedeniyle Cemaleddin Afgani ve Muhammed Abduh'un fikirlerini takip eden Reşid Rıza, gençlik yıllarındaki özel ilgisi ve eğitimi neticesinde aynı zamanda İbn Teymiyye ile İbn Kayyim el-Cevziyye'nin görüşlerinden de etkilenmiştir. Kendi dönemlerinde“reformist”olarak isimlendirilen Afgani ve Abduh ile Selefiliği sistematize eden İbn Teymiyye ve İbn Kayyim arasında şekillenen Reşid Rıza'nın fikirleri, onun ıslah projesini belirleyen en önemli dayanak noktası olmuştur. Bu yönüyle Reşid Rıza, çağdaşlarından farklı bir yerde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
Addressing Muslims all over the world through the Manar Magazine, which he published in Cairo between 1898-1935, Rashid Rida's greatest goal is the realization of the“reform”that will enable Muslims to progress. Trying to achieve this goal during the political dynamism and chaos experienced in the last periods of the Ottoman Empire and the first years of Republic of Turkey, the place where Rida stands is very important. Rashid Rida, who followed the ideas of Jamaleddin Afghani and Mohammed Abduh because of his admiration for Urvetu'l-Vuska Magazine, was also influenced by the views of Ibn Taymiyya and Ibn Qayyim al-Jawziyya as a result of his special interest and education in his youth. The ideas of Rashid Rida, shaped between Afghani and Abduh, who were called“reformists”in their own time, and Ibn Taymiyya and Ibn Qayyim, who systematized Salafism, became the most important pillar determining his reform project. In this respect, Rashid Rida stands in a different place from his contemporaries.