Hz. Peygamber dönemi Mekke'den Medine'ye hicret eden muhâcirler
Hz. immigrants who migrated from Makkah to Madina the period of the Prophet
- Tez No: 799931
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞIRMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Hz. Peygamber'in Mekke'den Medine'ye hicreti dünya tarihinin önemli olaylarından biri olup hicret sonrası dönem, bütün müslümanlar için oldukça zengin tecrübeler sunar. Hicret kadar bu tarihi olayı yaşayan muhâcirler de islam tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle muhâcirleri tanıma, hicreti ve hicret sonrası dönemi anlama çabasının önemli bir adımıdır. Hz. Peygamber'in ve muhâcirlerin Medine'ye hicreti, önemli toplumsal değişimlerin başlangıcı olmuştur. Medine dönemi, İslâm dininin prensiplerinin teoriden pratiğe geçirildiği bir süreç olmakla birlikte, toplumsal değişimin sadece dini kuralların tesis edilmesi anlayışı ile yapılmadığı, kurumların yeniden inşa ve yapılandırılması ile İslâm medeniyetinin oluşturulduğu bir dönem olmuştur. İlk İslâm toplumunun inşa süreci olarak da tanımlanabilecek bu dönem, Hz. Peygamber, muhâcirler ve ensârın aktif çabalarıyla gerçekleşmiştir. Hz. Peygamber, insan merkezli bir değişim hedeflediği için toplumda eşitliğin, toplumsal bütünlüğün, istikrarlı bir düzenin ve bir arada yaşayabilmenin imkânlarının oluşturulması onun ilk hedefleri arasında yer almıştır. Sosyal bir vâkâ olan hicreti, Hz. Peygamber ve ashâbının hicretinin örnekliğinde ele alarak günümüzde yaşanan göçlerin; dinî, siyasî, kültürel, sosyolojik ve psikolojik yönden değerlendirilmesinde önemli bir kıstas mesabesinde görebiliriz.
Özet (Çeviri)
The Prophet's migration (known as the Hijra) from Mecca to Medina is one of the important events in world history, and the post-hijra period offers rich experiences for all Muslims. In addition to the Hijra, The Muhajirun who experienced this historical event also have an important place in the history of Islam. For this reason, knowing the Muhajirun is an important step in the effort to understand the hijra and the post-hijra period. The emigration of the Prophet and the Muhajirun to Medina marked the beginning of important social changes. Although the Medina period was a process in which the principles of the Islamic religion were put into practice from theory, it was a period in which social change was not only the result of establishing religious rules, but Islamic civilization was created by the rebuilding and restructuring of institutions. This period, which can also be defined as the construction process of the first Islamic society, was actualized with the active efforts of the Prophet Muhammad, the Muhajirun and Ansar. Since the Prophet Muhammad aimed for a human-centered change, the creation of equality, social integrity, a stable order, and the means of living together were among his first goals. Considering the Hijra, which is a social phenomenon, with the example of the migration of the Prophet Muhammad and his companions, we can see it as an important criterion in the religious, political, cultural, sociological and psychological evaluation of today's migrations.