Unutulmaz turizm deneyimleri ile tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Palandöken kış turizmi örneği
Investigating the relations between memorable tourism experiences and intention to revisit and recommend: The case of Palandöken winter tourism
- Tez No: 799977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL AKDAĞ ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Palandöken'i kış turizmi kapsamında ziyaret eden yerli turistlerin unutulmaz turizm deneyimlerinin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetleri üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada kolayda örneklemi yöntemi kullanılmıştır. Palandöken'i kış turizmi kapsamında ziyaret eden 15 yaş ve üzeri yerli turistlerden anket yöntemi ile veriler toplanılmıştır ve 395 katılımcıyla araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için“SPSS 22.0”programı kullanılmış, araştırma modeli kapsamında T-Test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; turistlerin yaş değişkenine ve cinsiyet değişkenine göre unutulmaz turizm deneyimlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Ancak turistlerin destinasyonda kalış sürelerine göre unutulmaz turizm deneyimleri anlamlı bir şekilde farklılık göstermiştir. Ayrıca unutulmaz turizm deneyimi ve alt boyutları ile tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetleri arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde korelasyon olduğu görülmüş olup aralarında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak kış turizminde unutulmaz turizm deneyimlerinin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetlerine olumlu etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Özellikle araştırma bulguları turistlerin unutulmaz turizm deneyimi boyutlarından en çok“hedonizm”boyutunun tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetini etkilediği sonucunu ortaya çıkarmış. Çalışma sonuçlarının yerel kış turizmi çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma sonuçlarından hareketle sektöre ve araştırmacılara yönelik birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effect of memorable tourism experiences of domestic tourists visiting Palandöken within the scope of winter tourism on their intention to revisit and recommend. Convenience sampling method was used in the research. Data were collected from domestic tourists aged 15 and over who visited Palandöken within the scope of winter tourism, and the research was carried out with 395 participants.“SPSS 22.0”program was used for the analysis of the data, T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Correlation Analysis and Regression Analysis were performed within the scope of the research model. According to the research results; there was no significant difference in memorable tourism experiences according to the age and gender variable of the participants. However, memorable tourism experiences differed significantly according to the length of stay in the destination. In addition, a positive and strong correlation was observed between the memorable tourism experience and its sub-dimensions and the intention to revisit and recommend, and it was determined that there is a statistically significant relationship between them. Finally, it was found out that memorable tourism experiences in winter tourism have a positive effect on tourists' intention to revisit and recommend. In particular, the research findings revealed that the“hedonism”dimension of the unforgettable tourism experience dimensions of the tourists most affected the intention to revisit and recommend. The findings of the study are expected to contribute to the local winter tourism studies. Based on the results of the study, some suggestions for the sector and researchers are presented.