Otel işletmelerinin Erzurum ekonomisindeki yeri ve önemi
The place and importance of hotel businesses in Erzurum economy
  1. Tez No: 799978
  2. Yazar: AHMET HULİSİ BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SERÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Erzurum Palandöken Kayak Merkezinde bulunan otellerin Erzurum ekonomisine ekonomik anlamda sağlamış oldukları katkıları belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kayak merkezinde bulunan otel işletmelerinin yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve görüşme sonunda elde edilen bulgular yorumlanarak aktarılmıştır. Erzurum'un lokomotif sektörlerinin turizm, tarım ve hayvancılık olduğu belirtilmiştir. Otel endüstrisinin istihdam ve yerel firmalardan alışveriş yapmasının Erzurum ekonomisine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Otellerin yüksek sezonda uzman kadrolara ihtiyaç duyduğu ve bu ihtiyacın belli bir kısmını şehir dışından getirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda otel işletmelerinin il ekonomine katkılarının artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine in which ways the hotels in Erzurum Palandöken Ski Center contribute to the economy of Erzurum. In line with this purpose, face-to-face interviews were conducted with the hotel managers in the ski center and the study analyzed the findings obtained at the end of the interview. The study revealed that tourism, agriculture and animal husbandry are the locomotive sectors of Erzurum. It was also suggested that employment provided by the hotels and shopping from local companies positively contribute to Erzurum's economy and the hotels are in need of expert staff in high season and this need is partially met from other cities. In conclusion, the study presented a number of recommendations to increase the contribution the hotels offer to provincial economy.