İnsani güvenliği iç güvenlik bağlamında yeniden düşünmek: Türk polis teşkilatı örneği
Rethinking human security in the context of homeland security: The case of the Turkish police service
- Tez No: 800026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ HAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Son dönemlerde en çok tartışılan güvenlik yaklaşımlarından biri olan“insani güvenlik”literatürde genel olarak uluslararası anlamda ele alınmaktadır. Fakat bir bütünü oluşturan parçalar gibi, uluslararasını oluşturan da devletlerin kendileridir. Bu anlamda insani güvenliğin uluslararası bir mesele olarak ele alınmasından önce, ulusal çapta ele alınarak, her bir devletin kendi sınırları içerisinde insani güvenlik yaklaşımını benimsemesi ve faaliyetlerini bu yaklaşım üzerinden şekillendirmesi, uluslararası güvenliği de dolaylı olarak“insani güvenlik”yaklaşımına yönlendirecektir. Günümüz dünyasında birçok devlet, ulusal güvenliğini kolluk kuvvetleriyle temin etmektedir. Dolayısıyla kolluk, ulusal güvenliğin sağlanmasında devletler için vazgeçilmez bir aktör durumundadır. Zira ülke sınırları içerisinde en büyük güvenlik aktörü de yine kolluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece, küresel çapta insani güvenliğin sağlanmasından önce ulusal güvenliğin ele alınması düşüncesi ile ulusal güvenliğin en önemli aktörü olan kolluğun ele alınması düşüncesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu düşüncelerle oluşturulmuş tezde, ulusal çapta Türkiye'nin insani güvenlik yaklaşımına ait faaliyetleri, polis teşkilatı üzerinden ele alınmıştır. Nitel bir yöntem ile şekillenen bu çalışma, bir araştırma tezi olmakla birlikte durum çalışması deseninden faydalanılarak oluşturulmuştur. İncelenen durum çalışması ise, Türk polis teşkilatı faaliyetlerinin insani güvenlik unsurları üzerinden değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
“Human security”, which is one of the most discussed security approaches in recent years, is generally discussed internationally in the literature. But like the parts that make up the whole, it is the states themselves that make up the international. In this sense, before considering human security as an international issue, it will indirectly lead international security to the“human security”approach if each state adopts a human security approach within its own borders and shapes its activities through this approach. In today's world, many states ensure their national security through law enforcement. Therefore, law enforcement is an indispensable actor for states in ensuring national security. Because the biggest security actor within the borders of the country is again the law enforcement. Thus, before ensuring global human security, it is inevitable to consider national security and the law enforcement, which is the most important actor of national security. In this thesis, which was created with these thoughts, the activities of Turkey's humanitarian security approach on a national scale are discussed through the police organization. This thesis, which is considered qualitatively, was created by using the case study method, although it is a research thesis. The case study examined is the evaluation of the activities of the Turkish police organization through the elements of human security.