Smart agriculture applications; a smart greenhouse design
Akıllı tarım uygulamaları; akıllı sera tasarımı
- Tez No: 800057
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLUNAY GÖÇKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda Akıllı tarım teriminin tanımı yapılmış, akıllı tarım bileşenleri ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Tarım 4.0 bileşenleri ile donatılmış tam otomatik bir çilek serası tasarlanmıştır. Akıllı seranın Çukurova bölgesine bağlı Ceyhan ilçesinde yer alması planlanmıştır. Bölgenin iklim koşulları incelenmiştir. Sera bileşenlerinin seçimi yapılırken birden fazla kriter bulunduğu için çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci uygulanmıştır. Bu yöntem için uzman görüşlerinden ve literatür taramaları sonucunda bulunan sayısal verilerden yararlanılmıştır. Akıllı seramızda Tarım 4.0'ın tek bir bileşeni değil, birden çok bileşeni entegre edilerek tasarım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the definition of the term smart agriculture has been made and information has been given about the components and applications of smart agriculture. A fully automatic strawberry greenhouse equipped with Agriculture 4.0 components is designed. The smart greenhouse is planned to be located in Ceyhan district of Çukurova region. The climatic conditions of the region are examined. Analytical Hierarchy Process, which is one of the multi-criteria decision-making methods, has been applied since there are more than one criterion while selecting the greenhouse components. For this method, expert opinions and numerical data found as a result of literature reviews are used. Our smart greenhouse is designed by integrating not a single component of Agriculture 4.0, but multiple components.