Epilepsi tanısı olan, acil servise nöbet ile başvuran hastaların optik sinir çapının değerlendirilmesi
- Tez No: 800115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ÇIKRIKÇI IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Nöbet esnasında metabolik hız artmakta ve artan enerji ihtiyacını sağlamak amaçlı serebral kan akımı artmaktadır. Bunun sonucunda kafa içi basıncın arttığı düşünülmektedir, ancak bu konuda yapılmış kapsamlı bir çalışma yoktur. Bu çalışmada amacımız acil servise jeneralize tonik klonik (JTK) nöbet sonrası başvuran hastalarda optik sinir kılıf çapının ölçümü ve takibini yaparak, epilepsi hastalarında nöbet sonrası kafa içi basınç değişimi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Araç ve Yöntemler: Bu araştırma prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Acil servise JTK nöbet sonrası 1 saat içinde başvuran tanılı epilepsi hastaları çalışmaya dahil edildi. Hastaların optik sinir kılıf çapları (OSKÇ); geliş sırasında ve takip sonrası 4.saatte, her iki göz için üçer kez aynı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi ile ölçüldü. Hastaların nöbet karakterleri ve ölçümler çalışma formuna kaydedilerek OSKÇ'nin zamanla değişimi ve nöbet özellikleri ile OSKÇ ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 66 hasta dahil edildi. Hastaların 34 (%51.5)'ünde auralı nöbet mevcuttu. Hastaların her iki göz için 1.
Özet (Çeviri)
Introduction: During seizure, metabolic rate and consequently cerebral blood flow increases to provide the maintenance energy requirements. It is thought, this cause to an increase at intracranial pressure, but there is no comprehensive study on this subject. In this study, our aim is to measure and follow the optic nerve sheath diameter in patients who applied to the emergency department after generalized tonic clonic (JTC) seizures, and to have information about intracranial pressure changes in epilepsy patients at post-ictal period. Materials and Methods: This is a prospective observational study. Patients already diagnosed with epilepsy who applied to the emergency department within 1 hour after JTK seizure were included in the study. Optic nerve sheath diameters (ONSD) of the patients; was measured by the same radiologist three times for both eyes by ultrasonography at the time of admission and at the 4th hour of the follow-up. The seizure characteristics and measurements of the patients were recorded in the study form, and the change of ONSD over time and the correlation between seizure characteristics and ONSD were examined. Results: 66 patients were included in the study. Thirty-four (51.5%) of the patients had seizures with aura.